Maple Leafs-forwarden Johnsson har en tuff säsong. I december åkte han på en skada mot Colorado som innebar att han missade 15 matcher. Han gjorde comeback för ganska precis en månad sedan men i natt mot Dallas var olyckan framme igen.
I första perioden krockade han med kedjekamraten Kapanen och tvingades bege sig tillbaka till bänken där han i smärtor fick hjälpas ut i omklädningsrummet av Leafs läkarteam. Klubben meddelade senare på Twitter att Johnsson inte skulle återvända till matchen på grund av en knäskada.
#LeafsForever Andreas Johnsson leaves for the room after this collision with Kapanen pic.twitter.com/wL3OITLd22
— Here's Your Replay ⬇️ (@HeresYourReplay) February 14, 2020
Tränare Sheldon Keefe meddelade senare efter matchen att skadan ”inte kommer vara kortvarig”.
Efter undersökning på fredagen står det klart att Andreas Johnsson måste operera sitt knä och kommer att bli borta i minst åtta veckor. Därmed lär det inte bli något mer spel den här grundserien.
Andreas Johnsson needs surgery on his knee. He'll be gone at least eight weeks.
— Chris Johnston (@reporterchris) February 14, 2020
Svensken har spelat 42 matcher med Toronto den här säsongen och har under dem bidragit med 21 poäng, varav åtta mål.
FELIX PETTERSSON
DANIEL GROZDANOVSKI

