Nu pågår arbetet med att försöka ersätta lagkaptenen inför NHL-starten om mindre än två veckor. En som får ännu större förväntningar och förhoppningar på sig nu är klubbens förstaval i sommarens NHL-draft.
Detroit var sexa i ordningen i första rundan av draften som tog plats i American Airlines Center i Dallas och valet föll på den tjeckiske forwardstalangen Filip Zadina, 18.
Han sjönk några platser kort inför efter att ha legat på andra eller tredjeplats bakom Rasmus Dahlin i de allra flesta förhandsprognoserna.
I natt klev Zadina fram och gjorde sitt andra mål på försäsongen när han avgjorde träningsmatchen mot Boston på övertid på bortaplan.
Han spelades fram av Luke Glendening och avgjorde tillställningen i TD Garden efter bara 24 sekunder av övertidsperioden.
Bostons Axel Andersson skickades hem i går men den unge svenske backtalangen har gjort ett gott första intryck i sin nya klubb.
Boston–Detroit 2–3 (0–0, 2–2, 0–1, 0–1)
Mål, Boston: David Pastrnak, Lee Stempniak.
Detroit: Gustav Nyquist, Dennis Cholowski, Filip Zadina.
Skott: 23–36
Utvisningsminuter: 17–13
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)