HockeyNews
PLUS

Jan Sandström hyllas – blir femte Luleåspelaren att få tröjan i taket

Publicerad: 28 september 2022

FacebookXWhatsApp
Luleå hyllar Jan Sandström.
Nummer sju kommer att få sin tröja i taket i Delfinen som tack för sina 895 SHL-matcher för klubben.
ANNONS

Jan Sandström har spelat flest matcher för Luleå Hockey genom tiderna. Under sina 17 säsonger hann han avverka 895 matcher i SHL och SM-slutspelet. Därför kommer han nu att odödligförklaras av Norrbottensklubben som kommer att hissa hans tröja nummer sju till taket i Coop Norrbotten Arena.

I samband med att Luleå den 10 december tar emot Malmö kommer ceremonin att äga rum. Sandström kommer då att bli den femte spelaren i Luleås historia att få tröjan i taket. Sedan tidigare har Johan Strömwall (12), Jarmo Myllys (35), Stefan ”Skuggan” Nilsson (4) och Roger Åkerström (28) fått sina tröjor i taket.

Janne Sandström har en CHL-titel på sin meritlista med Luleå och 2007 spelade han VM för Tre Kronor i Moskva. Mellan 2004 och 2017 var han assisterande lagkapten i Luleå och 2017/2018 blev hans sista säsong som älskad back i Norrbottensklubben.

50% rabatt i 3 månader Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)

Ämnen i artikeln

ANNONS