HockeyNews
PLUS
ANNONS

JVM-bevakningen presenteras av

Expekt - Top balk
18+. spelpaus.se. Spela ansvarsfullt. Villkor gäller.

"Jag har hört att..." – Herman om pappa Stefan

Artikelbild
Bildbyrån

I mötet med Tyskland gör Herman Liv sin debut i årets mästerskap. Vanligtvis pryds hjälmen av något som hedrar pappa Stefan Liv – jämförelserna är han van vid och han berättar vad han själv försöker efterlikna.

ANNONS

Herman Liv kliver in i hetluften på allvar när han vaktar målet mot Tyskland. För första gången gör han det utan någon symbol för sin pappa, Stefan Liv, på hjälmen. Stefan Liv omkom i en flygolycka 2011 och har annars alltid funnits med på sonens hjälm. Herman spelar dessutom i sin pappas gamla nummer – nummer 1.

Jämförelserna med pappan, som också var målvakt, har följt honom genom karriären. Så här säger Herman Liv själv om att ständigt jämföras med sin pappa.

– Jag kanske inte tänker på det så mycket, jag försöker vara min egen person. Men det är klart det är lätt att förknippas, vi är väldigt lika, säger han i SVT:s sändning och fortsätter:

– Jag har hört att han var en väldigt fin människa och jag försöker leva upp till det med.

Förutom det tydliga likheterna i utseendet finns det även likheter i spelstilen.

– Jag har hört att vi har lite lika drag på vissa sätt. Men sedan har hockeyn också utvecklats mycket sedan 2010, säger han och nämner hur de hänger på klubban som ett exempel på likhet.

ANNONS

Bevakningen presenteras av

Hockeystore - JVM - Bottom balk
ANNONS

Ämnen i artikeln

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS