Presenteras av Coolbet – odds från SHL till Hockeytvåan
Två omgångar återstår av Slutspelsserien. Modo har en lite chans att nå förstaplatsen, men den är ytterst liten. Man kan säga att det står mellan tre lag, Leksand, Västerås och BIK Karlskoga, om vem som ska få fortsätta kvala mot SHL. Just nu är det fördel Leksand på tio poäng. Västerås och Karlskoga står på åtta poäng – och i kväll möts lagen. Förloraren är med allra största säkerhet helt borta från kampen om förstaplatsen.
– Det är lite derby också. Det brukar bli roliga matcher mot Västerås. Ska bli spännande, säger Karlskogas Gustaf Thorell till HockeyNews.se.
Den 29-årige forwarden visade vägen i Karlskogas senaste match mot Karlskrona. BIK vann med 3-0 och Thorell svarade för två mål och en assist. Tack vare sina tre poäng där toppar han nu Slutspelsseriens poängliga på fyra poäng (3+1). Även lagkamraten Henrik Larsson (0+4) samt Leksands Mattias Nilsson (2+2) står på fyra poäng.
– Har man lite flyt studsar det in. Det är inte mer än så. Ibland går det, ibland inte, säger Thorell, som lyfter fram kedjekamraterna Gustaf Franzén och Tor Immo som en anledning till att han toppar poängligan i Slutspelsserien.
– Jag trivs bra med Franzén och Immo. Franzén har varit vår kanske bästa spelare över hela säsongen. Han har varit grym, en grym utveckling. Immo kommer med en ny energi. Han vann ändå skytteligan förra året. Det gör man bara inte sådär. Det är en bra spelare och det känns som att han vill bevisa att han är bra. Det har varit kul att spela med dem, säger Thorell.
Under Slutspelsserien har mycket av snacket handlat om Västerås, som avlutade grundserien med sju raka segrar, samt Leksand, som har vunnit samtliga tre matcher i Slutsspelsserien, men BIK Karlsoga är som sagt fortfarande med i racet om förstaplatsen.
– Vi har inte varit det lag som stuckit ut i år. Det har varit andra lag det har varit mer hype kring, men vi tror på det vi gör, säger Karlskogaforwarden.
– Vi tycker vi är bra såklart. Vi hakar på och har varit stabila i år. Vi har dragit upp det snäpp ett snäpp till de tre senaste matcherna tycker jag, säger Thorell.
Vad tycker du att ni har förbättrat i Slutspelsserien?
– Vi har en fantastisk målvakt. (Henrik) Lundberg har varit grym, men samtidigt har vi snäppat upp försvarspelet. Jag tycker vi har känts starka. Det är väl det. Vissa matcher under säsongen har det svajat lite periodvis. Jag tycker det känns tryggt, säger Thorell.
Även om Karlskoga fortfarande har chans på förstaplatseb har de inte saken i egna händer. Värmlänningarna möter som sagt Västerås i kväll och i sista omgången möter de Västervik.
– Vi måste vinna två matcher till som det ser ut. Vi får se lite. Det enda vi kan påverka är vårt eget resultat. Matchen mot Västerås blir såklart rätt avgörande, säger han.
Vilka blir viktigt spelmässigt för er i den?
– Fortsätta som vi gjort de här tre senaste matcherna. Vi har sett stabila ut. Vi ska bygga vidare på det, säger Thorell.
– Det lär blir en annan match än senast mot Karlskrona. Västerås spelar med mer fart. Det gäller att haka på, säger Thorell.
Västerås har förutom BIK Karlskoga kvar att möta Karlskrona. Medan ledande Leksand har Karlskrona borta i kväll och därefter Modo hemma på onsdag.
– Det är inte mycket vi kan göra åt det. Jag vet inte hur mycket Karlskrona och Modo har att spela för. Det är bara att hoppas de spelar för det, men det tror jag att de gör. Det är ingen som lägger sig ner och dör, säger Thorell, som grämer sig lite över att hans lag bara fick med sig en poäng mot Leksand när de möttes förra veckan.
– En tajt match. Det var nog en kryssmatch. När de väl har det där lilla försprånget och sedan får extrapoängen… Bara att hoppas det inte blir avgörande i slutändan. Vi förtjänade komma vinnande ur den tycker jag. Jag tror Leksand sa det också. Vi hade två av tre perioder, säger Thorell.






