UNIBET - ligans huvudpartner
Mora och Björklöven delade på segrarna i Umeå för likaläge på ett inför fredagens kvartsfinal i Mora.
Där vann Björklöven 5–3 efter att Mora åkt skytteltrafik till utvisningsbåset. Fyra av Umeålagets fem mål kom antingen i numerärt överläge eller sekunderna efter att Mora blivit fulltaliga.
Utvisningarna sänkte Mora. Dels genom målen från Björklöven men också på grund av energitappet det innebär med många minuter i numerärt underläge.
– Det tar ju väldigt mycket kraft att döda så många utvisningar, det blir en reaktion där man får gå på kort om folk och det är inte bara det att man blir utvisad i två minuter utan det har en reaktion efteråt också där man tappar en hel del energi. Och vårt spel är ganska energirikt så när vi får döda så pass många utvisningar så tar det udden av vår offensiv också, säger Hedberg och fortsätter:
– Så det är klart att det påverkar matchbilden men jag tycker att när vi är i fem mot fem och kan ligga på och vara intensiva så är vi ganska bra.
Fredagens resultat gör att Mora måste vinna på söndagskvällen för att hålla liv i säsongen.
– Vi måste justera de saker vi kan göra bättre för att vinna matchen. Vi får lära oss av det som varit och så får vi gå vidare, det är inte mycket man kan påverka gårdagen nu. Det är en jäkla kul match. Vi behöver vinna en match för att få en till match så vi tar en match i taget, säger Hedberg.

Mora har tvingats klara sig utan Oskar Stål Lyrenäs, som stod för 25 mål i grundserien, i kvartsfinal två och tre efter en smäll mot ena benet i första matchen mot Björklöven.
Till fredagens match försvann även lagkaptenen Mattias Nörstebö och under matchen fick Isak Pantzare ett slagskott i bröstet som gjorde att han fördes till sjukhus.
Om Mora får tillbaka någon av dem till söndagens match så är det forwarden Stål Lyrenäs.
– Hopp har jag, sedan vet jag inte hur det ser ut. Oskar är ju den man tänker mest på, han är på behandling idag (läs lördag) så får vi se om det slår väl ut. Det vore en stor boost att få tillbaka honom i lineupen, helt klart. Nörstebö blir det värre med, han kommer inte kunna spela imorgon, säger Hedberg och fortsätter:
– Isak mår bättre. Det är en fantastisk krigare och en hockeyspelare personifierad tycker jag, som går in i 150% i varje match och är beredd att göra vad som helst för att vinna en hockeymatch men han kan tyvärr inte vara med imorgon (läs idag).
I takt med att man fått se spelare adderas till frånvarolistan fick man tillbaka forwarden Alexander Hilmersson i fredags.
– Jag tycker att ”Hilmer” gjorde det bra, bra energi och gjorde många bra saker med sin fart. Sedan har han några växlar till när han får komma in i det, han har missat lite tid så det är klart att lite tajming saknas men det kommer och jag tror han kommer lyfta sig ännu mer imorgon (läs idag).
***
Var med och bidra till HockeyNews.se för fler nyheter, intervjuer och bevakning. Swisha till 123 529 7163.
