SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Oskarshamn har hittat formen i SHL och bortsett från förlusten mot Leksand senast har laget tagit överraskande segrar mot både Luleå och Frölunda den senaste tiden.
Inför slutspurten vill klubben förstärka laget – och nyligen var sportchefen Daniel Stolt på en scoutingresa i Finland.
– Vi har tittat på lite olika namn och hur de skulle passa in i vår miljö. Men det är inte bara vi som är intresserade, det är alltid någon annan klubb som varit på där också, så vi är inte ensamma om att vilja förstärka, säger IKO:s general manager Thomas Fröberg när HockeyNews.se når honom.
Sedan tidigare har Barometern berättat om Oskarshamns intresse för den finske centern Aleksi Mustonen, till vardags i Pelicans. Under scoutingresan följde klubben honom på nära håll och de gillade vad de såg.
– Han var duktig, det var han. Det är en producerande center, precis som vi söker, säger han.
Men det blir svårt att få loss honom redan nu.
– Det är en sådan spelare som de inte släpper riktigt än, och sen är det en ekonomisk fråga, hans namn går ut till alla sportchefer som finns. Just nu har vi inte lagt någon peng på honom, men han är en duktig spelare.
Aleksi Mustonen har bland annat spelat JVM för Finland. Här i kamp med Juniorkronornas Lucas Wallmark under mästerskapet 2014. Foto: Bildbyrån
Vilken profil är det ni letar efter?
– Det ska vara någon som stärker vårt lag, bredden har vi, så det är klart att det ska vara en förstärkning. Vi är i behov av en center. ¨
Kan det bli tal om att värva något från allsvenskan?
– Det är inte många lag som släpper spelare i allsvenskan vid den här tidpunkten, de har ju sitt och sponsorer som kan täcka upp om de skulle vara så att någon vill köpa loss en spelare. Jag har själv varit i allsvenskan och jag hade aldrig gjort det mot mina fans. Det måste vara i någon klubb som sitter taskigt till ekonomiskt i isåfall.
Är ni nära något i dagsläget?
– Nej, det är vi inte.
Oskarshamn ligger strax under kvalstrecket med 18 omgångar kvar att spela. Målet är inställt på att hoppa förbi Leksand innan omgång 52.
– Det är såklart det vi går mot, men vi är också förberedda på om det skulle bli kval, säger han.
Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)