HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Hyllas efter debuten: "Overklig"

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

Carl Lindbom fick i natt svensk tid göra NHL-debut för Vegas Golden Knights borta mot Tampa Bay Lightning. 22-åringen imponerade i kassen och hyllades stort – inför ögonen på sin ditresta familj.

ANNONS

Carl Lindbom, som lämnade Djurgården för Färjestad och därefter tog klivet över till Nordamerika, fick i natt svensk tid göra sin NHL-debut – och imponerade stort. Den 22-årige målvakten räddade 26 skott och hyllades efteråt, inför familjen som spontant bokat flygbiljetter när de fick beskedet om debuten.

Vegasbacken Jeremy Lauzon sa i tv-intervjun efter matchen:

– Han var fantastisk. Det var en overklig debut. Så lugn och samlad. Det är inte lätt att debutera i den här ligan på bortaplan mot ett sådant bra lag som Tampa Bay.

Tampas världsmålvakt Andrei Vasilevskij visade sin uppskattning när han, på väg av isen inför periodpausen, sträckte ut handen mot debutanten.

– Trevligt att se och ett på tecken på visad respekt för en ung talang som gör sina första match i ligan, kommenterade förre NHL-spelaren och numera tv-experten Alec Martinez i studion hos Scripps Sports.

Tampa vann matchen med 2-1 efter förlängning.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.

Läs också

ANNONS