HockeyNews
PLUS

HV:s kaptenen: ”Förtjänar inte poäng”

Olle Alsing HV71
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 08:59

FacebookXWhatsApp

HV71:s start på SHL-säsongen är allt annat än lyckad. Laget har fyra matcher och lika många förluster bakom sig – och står fortfarande på noll poäng i tabellen.

ANNONS

Hade det inte varit för Linköpings ännu tyngre öppning hade Jönköpingslaget parkerat sist i serien.

Nere i Malmö kom det fjärde nederlaget. HV ledde med 2–1 inför tredje perioden men föll efter att hemmalaget vänt till seger med 3–2. Det fick tränaren Anton Blomqvist att visa sin irritation över hur laget agerade framför det egna målet.

Lagkaptenen Olle Alsing, som var inne på isen vid båda baklängesmålen, delade sin tränares frustration en intervju med JP.

– Jag håller med, vi skvätter med pucken och sen har de en man mer framför vårt mål. Så jag förstår att han är förbannad och det är vi spelare också, säger han till JP.

Enligt Alsing handlar mycket om att laget blir för ivriga i vissa lägen. De hamnar fel i positionerna och hjälper till i situationer där de borde hålla sig kyliga. Resultatet blir att motståndarna får det för enkelt nära målet.

– Jag tycker inte heller att vi förtjänar fler poäng eftersom att vi släpper för enkla mål bakåt. Vi får skylla oss själva, säger han till tidningen.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden HV50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i HV50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS