HockeyNews
PLUS

HV71 toppar upp centersidan – värvar finsk AHL-mästare

(28418) Henrik Borgström
Hershey Bears/Bildbyrån (montage)

Publicerad: 26 juni 2023

FacebookXWhatsApp

I förra veckan blev han AHL-mästare.
Nu är den finske centern Henrik Borgström presenterad av HV71.
– Jag har delar av min familj i Jönköping och har varit där mycket under min uppväxt och ser verkligen fram emot att vara en del av HV71, säger Borgström i ett pressmeddelande.

ANNONS

Snacket har gått ett bra tag nu, om att HV71 gjort klart med den finske centern Henrik Borgström. Men i takt med att AHL-laget Hershey Bears, där Borgström spenderat merparten av den gångna säsongen, tagit sig längre och längre i slutspelet har presentationen dragit ut på tiden.

Säsongen för Hershey tog sedan slut i förra veckan när de vann den sjunde och avgörande finalen mot Coachella Valley, vilket gör att HV nu kan presentera sin tilltänkte toppcenter.

ANNONS

Under måndagen blev det därför officiellt att man kommit överens om ett kontrakt över de två kommande säsongerna med den 25-årige centern som gjort över 110 NHL-matcher, varav en för Washington Capitals under den nyss avslutade säsongen. I AHL blev det 21 poäng på 55 matcher och sex poäng på 14 slutspelsmatcher på väg till titeln för Borgström.

– I Henrik får vi en skicklig tvåvägscenter med ett bra skott och som är i en bra ålder. Han är samtidigt stor, stark och otroligt motiverad över att få komma till HV71 och spela i Husqvarna Garden, säger sportchefen Kent Norberg i ett pressmeddelande.

Borgström blir den andre spelaren från Hersheys mästarlag att presenteras av en svensk klubb efter finalen, då Västerås i förra veckan värvade forwarden Shane Gersich. I HV71 blir Borgström nu den sjunde finske spelaren i truppen inför kommande säsong.

Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)

ANNONS