HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

HV-toppen avslöjar - så fick Blomqvist sparken

Foto: Bildbyrån
Foto: Bildbyrån
ANNONS

HV71 har inte så många luckor att fylla i lagbygget även om det saknas några viktiga pjäser. Det är den nu ihåliga organisationen som ska tätas.

Tillförordnade klubbdirektören Agne Bengtsson ger en lägesbild.

 Så gick det till när Blomqvist fick sparken
 Platserna som ska tillsättas i HV71
 Tränarjakten

– Det har hänt lite saker. Det ni skriver om verkar dramatiskt men jag känner mig väldigt lugn och trygg med vår situation, säger Bengtsson till Hockeynews.

ANNONS

För tredje säsongen i rad har femfaldiga svenska mästarna HV71 tvingats spela kval i SHL. Det var femte gången på de sex senaste åren som HV spelade nån form av kval, antingen för att hänga kvar i SHL. Eller för att ta sig upp till SHL från Hockeyallsvenskan.

Kort efter det lyckade kvalet mot Leksand hoppade ordföranden Anna-Lena Isaksson av på stört när det framgick att valberedningen inte tänkte föreslå henne för omval efter sommaren. En styrelseledamot hoppade då av till följd av rockaden.

Sedan tidigare har den förre klubbdirektören (2015-2021) Agne Bengtsson, 64, återvänt till HV71 under en övergångsperiod för att överlappa då klubbdirektören Richard Nylin i vintras sa upp sig från sin post.

Vice ordföranden Stefan Axelsson och Agne Bengtsson leder nu viktiga jobb – att ta fram en ny ordförande och en ny klubbdirektör. Men det är långt ifrån allt som ska in i HV71:s organisation.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

Skriven av

Mattias Ek är reporter och krönikör för Hockeynews

Mattias var tidigare reporter och krönikör på Expressen mellan 1998 och 2017, först i Malmö sedan i Stockholm från 2001.

Har varit utsänd på tre OS, World Cup, 19 hockey-VM och en väldig massa slutspel och kval. Gick på Journalisthögskolan i Göteborg och började sedan karriären på Kvällsposten.

Bor i Stockholm och har Hovet och Globen som närmaste hemmaplan.

Största hockeyminne Satt i en perfekt vinkel på pressläktaren i Turin 2006 då Nicklas Lidström sköt OS-guldet till Tre Kronor på pass från Foppa och Sudden.

Läs också

ANNONS