Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
HV-debuten dröjer för stjärnan: "Inga problem"

Centern Justin Kloos ansluter alltså från Leksand på ett tvåårskontrakt
Så här säger Björn Liljander, HV:s general manager om värvningen:
– Det här är en spelare som kommer att göra oss bättre. Det är en ledare både på och utanför isen, säger Liljander till Jönköpings-Posten.
Kloos har en mångsidig SHL-erfarenhet och spelade både ytterforward och center i Leksand, men i HV är planen tydlig – han ska förstärka centeruppsättningen.
– Vi ser honom som center men det är väldigt bra att veta att han kan spela ytterforward också. Det ger oss valmöjligheter om det skulle behövas, säger Liljander till JP.
På grund av skatteregler ansluter Kloos först den 16 september, lagom till seriepremiären borta mot Växjö.
Något som inte oroar Liljander.
– Bra spelare väntar man alltid på. Justin Kloos kommer inte att ha några problem att anpassa sig heller.
Med Kloos på plats ser forwardsbesättningen komplett ut.
Fokus i HV är nu på att värva en back – där Niklas Hansson nämns som ett aktuellt namn som enligt uppgifter är klar - men ännu inte officiellt presenterad.
Använd koden - HV50!
Hockeynews har inlett ett samarbete med podcasten om HV71 – Vita Gula Blå.
I samband med detta erbjuder vi därför Hockeynews årskort för halva priset.
Använd koden ”HV50” så får du årskortet för enbart 299 kr (ordinarie pris 599 kr).
Koden använder du i sista steget när du valt årskort.
Har du redan ett månadsabonnemang så kan du uppgradera prenumerationen till ett årskort via ditt konto i inloggat läge.