Det var tisdagen den 21 oktober som Hugo Öberg skulle få göra in A-lagsdebut för Skara IK borta mot Tibro.
Pappan ringde på matchdagen medan Hugo var hemma och spelade TV-spel.
– Det var farsan som ringde mig vid två tiden. Det var bara att göra sig i ordning för match.
Hann du tänka något?
– Nej, det var rätt tätt inpå.
Hur kändes det innan?
– Det var lite nervigt, de är stora och starka. Det var nervöst innan matchen.
Han känner ändå att det gick bra även om hans huvudtränare fick tänka på hur han skulle matchas.
– Det gick bra. Det är en stor skillnad, det är de mindre man får kampas med.
Skara vann matchen med 5-2 och tog sin första trepoängare för säsongen. Öberg spelade totalt sju byten under matchen.
– Det kändes bra. Det var väldigt gött. De har inte vunnit så mycket så det var kul.
Hur är det att göra A-lagsdebut när man är 14 år?
– Det är kul. Det är en milstolpe i livet såklart att komma upp i A-lag, inte många som får uppleva det heller, det är häftigt.
Hur har reaktionerna efteråt varit?
– Det är många kompisar som har grattat en och tycker det varit kul att man fått komma upp och göra A-lagsdebut.
Hugo beskriver sig själv som en offensiv back som gillar att spela pucken. Han är inne på sin andra säsong i Skara efter ett klubbyte från Lidköping.
– Jag trivs jättebra i laget och tränarna och allt runtomkring.
Med sig i klubbytet har han sin far, Mats. Någon han menar har betytt väldigt mycket för honom.
– Det har han. Han är tränare i Skara i vårt U16-lag. Han har varit tränare i hela mitt liv i stort sett, så han har mycket med detta och göra, säger Hugo och fortsätter:
– Han betyder mycket, det gör han. Utan honom hade det inte gått. Han lägger ned hela sin själ i min hockey så det är kul.
Han är ambitiös och siktar högt framöver.
– Först är det väl att komma in på något bra hockeygm, sedan ta sig upp tilL SHL och vidare till NHL borta i USA och Kanada.
Det är ett år kvar till det att Hugo, som går i åttan, ska välja ett gymnasium. Han vill inte avslöja allt för mycket innan vi avslutar intervjun.
– Men det finns lite tankar, det gör det.