I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Hudon dök upp – experten kritisk: "Jätteonödigt"

DIF:s bevakning presenteras av

ANNONS
Plötsligt dök Charles Hudon upp på isen i Avicii Arena, men det räckte inte för att rädda Djurgården från en tung förlust mot Leksand.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
Det blev en tung kväll för Djurgården mot Leksand i Avicii Arena, trots att Charles Hudon klev in på isen direkt från korridoren med 6.40 kvar av den första perioden.
Hudon landade först vid 17-tiden på Arlanda efter att ha firat jul i Nordamerika av privata skäl. I den andra perioden uppstod dock otäcka scener. Efter en situation vid sargen med Arvid Eljas fick Hudon tydligt ont och tog sig mot ena foten.
Han fick hjälp att ta sig till båset, men syntes senare åter i spel.
TV4-experten Petter Rönnqvist är frågande till beslutet.
– Varför skulle Hudon in och spela efter flygresor och allt? Det såg ut som att det hade varit jätteonödigt, sa han i TV4:s sändning.
Marcus Gidlöf gjorde comeback efter ett par veckors frånvaro och höll nollan. Djurgårdens spel fick däremot betydligt mer kritik.
– Djurgården är slarviga, sa Staffan Kronwall i sändningen.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.
