HockeyNews
PLUS

Hotet – NHL kan stoppa spelarna från OS igen

Bill Daly OS Milano
Foto: Bildbyrån

Publicerad: Idag 10:21

FacebookXWhatsApp

De Italienska OS-arrangörerna är i tidsnöd. Hockeyarenan till OS är inte färdigbyggd två månader före första matchen och NHL skickar nu ett skarpt budskap.

ANNONS

I utkanten av Milano byggs Santa Giulia Ice Hockey Arena. Där kommer hockeyturneringen i OS spelas i februari.

Damernas OS spelas mellan den 5 och 19 februari. Herrarna – med NHL-stjärnorna – kör sin turnering den 11 till 22 februari.

Men det finns ett stort men. För den 16 000 åskådare stora arenan är inte klar. Och det blir fler och fler frågetecken OM den kommer att hinna bli klar i tid.

Det finns ingen plan B.

ANNONS

OS i Milano skulle vara NHL-spelarnas stora comeback i OS-sammanhang eftersom de missade både OS i Sydkorea 2018 och OS i Peking 2022.

När NHL:s vicekommissionär Bill Daly intervjuas av Daily Faceoffs Matt Larkin får han frågan om hur många procents risk det trots allt finns att NHL-spelarna inte kommer till OS blir svaret:

– Det beror på vilket procenttal du vill ge möjligheten att rinken inte färdigställs. Om det inte finns en färdig rink, då kommer inga NHL-spelare att åka till OS.

Victor Hedman
Victor Hedman är en av spelarna som väntar på att få spela sitt första OS.

BVM-för juniorer skulle spelas i OS-arenan Santa Giulia Ice Hockey Arena i Milano med start den 8 december som ett test inför OS.

ANNONS

Men turneringen har flyttats till den mindre OS-arenan, Milano Rho Ice Hockey Arena, eftersom byggnationen ligger efter tidsschemat.

Fler frågetecken för OS-rinken

Det finns fler frågetecken för NHL-spelarnas medverkan i OS 2026. Isytan riskerar att bli mindre än planerat, faktiskt mindre än isytan i NHL (26 x 60 meter) och det är heller inga bra nyheter.

Och skulle det bli ett fiasko med arenan i Milano riskerar det att få följdeffekter för kommande OS-turneringar med NHL-spelare, skriver Daily Faceoff.

Det kan också bli väldigt dyrt för den som vill ha bra platser till OS-finalen den 22 februari. Biljetter finns att köpa för upp till 1 400 Euro, motsvarande drygt 15 000 kronor.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS