NHL-resan från kust till kust presenteras av ATG Sport
32-årige Patric Hörnqvist gör sitt femte år i Pittsburgh Penguins och har hunnit med att skapa sig en mäktig meritlista.
2015-16 och 2016-17 fick han vara med och vinna Stanley Cup-titlar, första gången på nästan 20 år som ett lag i NHL lyckas vinna två år i rad.
Hörnqvist gjorde dessutom det matchavgörande målet i den sjätte finalen 2017.

Foto: Bildbyrån
I våras var Hörnqvist med och vann VM-guld tillsammans med Tre Kronor i Köpenhamn.
I natt tog Pittsburgh två viktiga poäng på hemmaplan mot Florida efter avgörande på övertid.
– Jag tycker att vi spelar bra. Bitvis i andra perioden tar dom över matchen lite men i 50-55 minuter så äger vi den och därför vinner vi på övertid, säger Hörnqvist till HockeyNews.se.
Han utgick själv i första perioden efter att ha fått ett skott på sig men var tillbaka i spel när andra perioden drog i går.
– Det är ingen fara, jag fick ett skott på underkroppen och kollade läget bara men det kändes bra, säger han.

Foto: Bildbyrån
Pittsburgh har blandat resultaten den här säsongen men har just nu en av Wild Card-platserna.
– Vårt slutspel har redan börjat. Vi måste ta poäng varje kväll och det är jäkligt tajt i konferensen och det gäller att ta poäng och spela så hårt det bara går och fortsätta att bli bättre för varje match.
Hur känns det för egen del?
– Jo, men det känns bra. Det har varit lite upp och ner som för laget. Jag hade en bra streak där utan mål och poäng och det är klart att det aldrig är roligt men man lägger det bakom sig och kollar framåt.
Den här natten handlade mycket om två av Hörnqvists lagkamrater.
Nattens match i Pittsburgh tillhör Matt Cullen - match nummer 1500 i NHL. Respekt!#GoPensGopic.twitter.com/M0bTeW5mLL
— HockeyNews.se (@HockeynewsSe) March 6, 2019
42-årige Matt Cullen fick ta emot hyllningar inför matchen som var hans 1500:e i ligan – och kort efter nedsläpp noterades superstjärnan Sidney Crosby för sin 1200:e poäng i NHL.
– Det är grymt. Jag vet inte om man kommer vara med om att någon spelar 1500 matcher. 19 raka år i ligan är svårt att göra med tanke på hur snabb ligan blivit. Cullen kom in 1997. ”Sid” är fortfarande världens bästa spelare och kommer göra sina poäng och vara där uppe hela tiden. Han kommer inte låta dom unga killarna komma, säger Hörnqvist.
Assist till 1–1-målet och Sidney Crosby är nu uppe i 1200 poäng totalt.
— Henrik Sjöberg (@sjobergh) March 6, 2019
927 matcher.
440 mål
760 assist. https://t.co/flhWoIdhel
Hur ser du på Marcus Petterssons första tid i laget?
– En grymt bra trejd för oss. En stabil back som gör sitt jobb varje kväll, han står upp för sina lagkamrater, han har ett bra förstapass. Ett jäkligt bra hockeyhuvud och vi behövde precis en sån back. Vi får lite lugn och ro kring Dumoulin (Bryan) Letang (Chris) som slipper spela så hårda minuter. I slutet av matcherna kan vi slänga in honom i boxplay och powerplay och han är en bra hockeyspelare som kommer utvecklas här, säger Hörnqvist som har den ryske stjärnan Jevgenij Malkins närmast sig till vänster på platsen i omklädningsrummet.
Tidigare den här säsongen twittrade Penguins materialförvaltare ut en bild på ryssen plats – som visar att han spelar med två olika handskar.
En från Bauer och en från CCM
Evgeni Malkin is using two different gloves a CCM 15” QL and a Bauer 14” 1S I never ask him why. He can use whatever he wants. pic.twitter.com/Kc7SIbJlAd
— Dana Heinze (@RealDanaHeinze) January 18, 2019
– Han vill väl ha betalt av båda, han är den enda i ligan som är smart och kommit överens med båda två, hehe, säger Hörnqvist.
– Nej, men han är en skön kille som har nära till skratt. En bra kille att sitta bredvid i omklädningsrummet. Han har väl 3-4 poäng kvar till 1000 och han är där uppe han också. Det är otroligt hur grymma dom två (Crosby och Malkin) är tillsammans och dom driver varandra och hela organisationen. Utan dom hade vi aldrig varit där vi är idag.
Se hela intervjun med Patric Hörnqvist i spelaren.








