Här läser du fler artiklar om NHL
Filip Forsberg och Viktor Arvidsson stod för var sitt mål när Nashville Predators såg till att det skulle krävas överttid för att utse en vinnare i mötet mot New Jersey Devils. Väl i tre mot tre-spelet så klev en annan svensk fram. Mattias Ekholm stod för framspelningen när Kyle Turris skickade in matchvinnande 4–3.
– Jag tyckte att våra killar visade upp sig och spelade hårt, sa Nashville-coachen Peter Laviolette till NHL.com efter matchen.
– Jag gillade att vi fortsatte att kämpa oss tillbaka i matchen.
Vinsten innebar att Predators nu har öppnat säsongen med fem raka bortasegrar, något man aldrig lyckats med tidigare.
Målen var både Forsbergs och Arvidssons sjunde markeringar för säsongen.
***
I Calgary var det Pittsburgh som stal showen när de mosade hemmalaget Flames och vann med hela 9–1. Patric Hörnqvist blev tvåmålsskytt och utsågs till matchens första stjärna.
– Du förväntar dig verkligen inte att gå in i match och vinna med så många mål. Med det sagt, om du är i den här ligan länge nog så kommer du få uppleva det från båda håll. Vissa nätter händer det. De (matcherna) är inte lätta att förklara, sa Pittsburgh-coachen Mike Sullivan efter matchen.
Även superstjärnan Sidney Crosby hade en bra dag på jobbet och noterades för tre poäng (1+2)
***Nattens samtliga NHL-resultat
Boston – Philadelphia 3–0
Inga svenskpoäng.
Buffalo – Montréal 4–3
Sabres: Rasmus Dahlin (0+1)
Canadiens: –
New Jersey – Nashville 3–4 e. övertid
Devils: –
Predators: Filip Forsberg (1+0), Viktor Arvidsson (1+0), Mattias Ekholm (0+1), Calle Järnkrok (0+1)
St. Louis – Columbus 4–7
Blues: Alexander Steen (1+0)
Blue Jackets: Alexander Wennberg (0+1)
Minnesota – Los Angeles 4–1
Wild: Jonas Brodin (1+0)
Kings: –
Chicago – NY Rangers 4–1
Blackhawks: –
Rangers: Henrik Lundqvist räddade 33 av 36 skott (91.7 i räddningsprocent)
Dallas – Anaheim 5–2
Stars: Mattias Janmark (1+0), John Klingberg (0+1)
Ducks: Rickard Rakell (0+1)
Calgary – Pittsburgh 1–9
Flames: –
Penguins: Patric Hörnqvist (2+0)
Edmonton – Washington 4–1
Oilers: Adam Larsson (0+1)
Capitals: André Burkakovsky (1+0)
Arizona – Vancouver 4–1
Coyotes: Oliver Ekman-Larsson (0+1)
Vancouver: Anders Nilsson räddade 26 av 29 skott (89.7 i räddningsprocent)









