Highlights: BIK Karlskoga – Leksand. Klippet presenteras i samarbete med C More.
Rodrigo Abols gjorde 1–0 för BIK i den första perioden. Tre minuter efter hemmalagets ledningsmål kvitterade Mattias Ritola för Leksand som redan innan matchen var klara för den Hockeyallsvenska finalen.
För BIK Karlskoga, som inledde kvällens match som tabelljumbo, var tre poäng mer eller mindre ett måste för att undvika negativt kval. Därför var nästa mål i matchen säsongens kanske skönaste för värmlänningarna. Med tolv minuter kvar av den tredje perioden skickade nämligen Leksandslånet Isac Skedung in 2–1 för Karlskoga som sedan höll tätt bakåt och därmed tog en blytung seger i den näst sista omgången.
På onsdag spelas den sista grundserieomgången i Hockeyallsvenskan 2017/2018. Troja/Ljungby ligger för närvarande sist med 66 poäng, BIK Karlskoga ligger på 13:e plats med 68 poäng, vilket är lika många som tolvan, Tingsryd, har skrapat ihop. Även Västervik är indraget i bottenstriden. Smålänningarna ligger i nuläget på en elfte plats med 69 poäng.
Bottenlagens sista matcher – nedsläpp 7 mars, 19.00
Västerviks IK – BIK Karlskoga
Tingsryds AIF – MODO Hockey
AIK – IF Troja/Ljungby
Hockeyallsvenskan – söndagens resultat
Björklöven – Västervik: 2–1 (efter straffar)
Pantern – Tingsryd: 2–4
Modo – Timrå: 2–3
Oskarshamn – Troja/Ljungby: 5–4 (efter straffar)
Södertälje – Almtuna: 2–8
AIK – Vita Hästen: 2–1 (efter förlängning)
BIK Karlskoga – Leksand: 2–1

