SHL presenteras av ATG Sport
Rögles forwardstalang Nils Höglander är ett av toppnamnen inför sommarens NHL-draft. I övertidsvinsten mot Växjö visade han sig från sin bästa sida inför NHL-scouterna på läktaren, och avgjorde matchen med en fin straff som han själv fixade efter att ha dragit sig loss från egen blå.
– Jag tänkte egentligen lägga den på backhand och dra tillbaka den, men den gick in och då var det bara att jubla, säger Nils Höglander som var medveten om att det fanns NHL-besöken:
– Jag hörde att det var scouter här, men jag brukar inte tänka så mycket på det, säger han.
Du tänkte inte alls på det?
– Jag vet inte varför man ska tänka på det egentligen. Det är bara att spela.
Hur går dina tankar inför draften?
– Jag tänker inte så mycket egentligen. Vi får se var det landar, jag får försöka avsluta säsongen bra här.
Nils Höglander har stått för stått för flertalet imponerande insatser den senaste tiden, vilket har skapat stor uppståndelse i media. Trots det är han ödmjuk.
– Det är bara att försöka att inte sväva iväg. Jag brukar inte läsa så mycket, så jag vet inte om det är så stor uppståndelse kring mig. Jag försöker hålla mig lugn, säger han.
En av NHL-scouterna som var på plats var Vegas Golden Knights, Anders ”Lillis” Johansson, och han berömde 18-åringen starkt efteråt.
– Idag har han en bra match. På något sätt blir det lite retroaktivt, det är en spelare som alltid jobbar, bidrar till laget och är farlig offensivt. De sista matcherna har det betalats av sig, så att han fått göra poäng också.
Hur ser intresset ut för honom där borta?
– Vi var många scouter här idag. Det finns många spelare som ligger i toppen inför draften och han är ju en av dem. Fortsätter han såhär kan det bli en bra sommar för honom.
Är ni (Vegas) intresserade?
– Det är ju alla egentligen. De här toppkillarna har intresse från alla 31 NHL-organisationer. Naturligtvis tittar jag på honom.
***
Exklusivt erbjudande med HockeyNews.se!
Se Tre Kronor på hemmaplan 7-10/2 för 95 kr!































