MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS
I samarbete med
Hjärnorna bakom Kalmars succé – så jobbar de

Kalmar HC är uppstickaren som har chans på SHL.
Hockeynews åkte till sydöstra Småland och träffade inte bara en sportchef, utan en sportgrupp som jobbat in det arbetssätt som ligger bakom värvningarna.
Här berättar de bland annat om:
✓ Strategin bakom uppgången
✓ Styrkorna och rollerna
✓ Hemligheten bakom värvningarna
✓ Kan nobba hemlandet
✓ Sticker ut hakan: "Väldigt attraktiva"
Kalmar tar steg för steg för varje år. Laget är nu i topp i Hockeyallsvenskan och har blivit en allt större snackis i hockey-Sverige, där de pekas ut som en klar kandidat att gå upp i SHL.
En stor faktor bakom framgångarna är lagbygget, där lyckade värvningar och en väl sammansatt grund lagt grunden till succén på isen.
Sportchefen Daniel Stolt, 41, är den som syns mest i media och tar besluten, men värvningsarbetet i klubben är långt ifrån någon enmansshow. Tvärtom är det ett väl sammansvetsat team där Stolt ingår tillsammans med assisterande sportchefen Jarkko Oikarinen, 40, samt Mike Rådde, 37, och Libelin Bäckström Walliant, 31, som kan ses som en slags scouter med tydliga ansvarsområden.
Hockeynews träffade de tre förstnämnda i Hatstore Arena där de berättar om det ständigt pågående, minutiösa arbetet de gör tillsammans.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Kalmar tar steg för steg för varje år. Laget är nu i topp i Hockeyallsvenskan och har blivit en allt större snackis i hockey-Sverige, där de pekas ut som en klar kandidat att gå upp i SHL.
En stor faktor bakom framgångarna är lagbygget, där lyckade värvningar och en väl sammansatt grund lagt grunden till succén på isen.
Sportchefen Daniel Stolt, 41, är den som syns mest i media och tar besluten, men värvningsarbetet i klubben är långt ifrån någon enmansshow. Tvärtom är det ett väl sammansvetsat team där Stolt ingår tillsammans med assisterande sportchefen Jarkko Oikarinen, 40, samt Mike Rådde, 37, och Libelin Bäckström Walliant, 31, som kan ses som en slags scouter med tydliga ansvarsområden.
Hockeynews träffade de tre förstnämnda i Hatstore Arena där de berättar om det ständigt pågående, minutiösa arbetet de gör tillsammans.
Daniel Stolt är den som har mest kontakt med referenser och agenter. Men det kanske inte alla vet är att de är mycket involverade i processen kring nyförvärv alla fyra. Och även om Stolt är den som syns mest i media, så har även Jarkko Oikarinen ett stort ansvar.
– Jag har även delegerat en hel del förhandlingar med agenter till Jarkko. Han är duktig på det och det är viktigt för mig att han får lära sig alla områden i sportchefsrollen. Han tar ett stort ansvar och fyller en stor funktion. Vårt samarbete är väldigt tajt, säger "Danne".
Alla fyra ständigt tittar på spelare och scannar av hockeyvärlden, både spelare som är tillgängliga nu och spelare som är intressanta för framtiden. Alla kan också få tips om och komma med förslag om intressanta spelare, och har olika sätt att hitta dem.
Arbetsfördelningen har blivit tydlig och inarbetad genom åren.
– Det är ju att jag har sånt stort och brett kontaktnät. Så ni kollar ju mer och ger input på de här spelarna. Vem och varför av de spelarna i så fall, och så vidare. Eller om vi ska avvakta lite och se om det kommer spelare som passar oss bättre, säger Danne.
Doldisen bakom – fått ta mer plats
Jarkko har tagit och fått ett allt större ansvar genom åren. Även om ingen av dem ser något slut på tiden i Kalmar HC nu, så hymlar inte Danne med att Jarkko en dag i framtiden skulle kunna ta över efter honom, eller vara redo att ta sig an en annan klubb.
– Den kompetens som Jarkko besitter efter fem år är väldigt bred och därför vågar jag delegera väldigt mycket jobb till honom eftersom jag vet att han kommer lösa det på ett bra sätt, fortsätter han.
Men här och nu har Stolt alltjämt det yttersta, övergripande ansvaret.
– När vi bestämmer oss att gå för någonting så är det ju ofta att det här samtalet med spelarna, i nio fall av tio tar jag dem. Jarkko tar om det är Finland såklart. Men annars svenska, nordamerikanska spelare, det tar jag oftast. Och nästan alla referenstagningar ligger oftast på mig. Det är enklare för att jag har kontaktnätet redan, och att jag är rätt så duktig på att läsa av människor och den här biten. Så att det blir lätt så, säger han.

En stor del som de samarbetar kring är att gå igenom alla listor med spelare som kommer som tillgängliga från agenter. Där kan de få förslag från olika håll genom kontakter också.
– Jarkko får namn på sitt håll. Jag letar på mitt håll. Men det är ju "Libbe" och Mike som preliminärt gör sin granskning av varje spelare. Ofta är det spelare som de redan tittat på blivit intresserade av och skrivit upp av någon anledning, säger Daniel, som gärna lyfter fram sina kollegor.
– Ja, de förtjänar det. De gör mitt jobb mycket enklare. Praktiskt på plats sköter de allting med lägenheter, flyttar och liknande men med scouting, inputs, idéer, tankar bollar vi högt och lågt. Jag tror att det är bättre för mig att prata med dem än att prata med mig själv. Jag får inga bra svar då, haha. Här kan jag faktiskt få lite mothugg eller medhåll eller vad det nu är. Jag tycker det är viktigt att jobba på det här sättet. Dom ska inte vara rädda att säga vad dom tycker men sen ligger ansvaret på mig att fatta rätt beslut.
Men hur går urvalet till, så att ni får bra spelare?
– Ofta är det på känsla, säger Mike.
Första känslan?
– Ja.
Jarkko flikar in:
– Jag tror att det är olika. Alla vi kommer ju med input. Vi ser och säger olika saker när vi tittar på en spelare, säger Jarkko.
– Vi har högt i tak och ingen prestige heller. Det går många timmar. Med vårt team kan vi lägga åtta ögon på en spelare istället för två om man ska göra det själv. Då vill jag ju tro att vi ser mer bra och dåliga saker. Det blir större underlag att ta ett beslut därifrån, säger Daniel.
Håller du med, Jarkko?
– Ja, sen är det väl också som du och jag pratar. Vi är liksom inte bara kollegor som jobbar tillsammans. Men har man jobbat ihop fem år så man blir ju också vänner. Vilket också blir att snacket kan bli ganska mycket djupare. Och man börjar vara ganska ärlig med varandra på ett annat sätt. På en vanlig arbetsplats med kollegorna är det kanske svårare att ha i högt i tak. Men när man känner varandra så pass bra så blir det mycket lättare.
Danne tar vid:
– Jo, det är ju ingen av dem som behöver vara orolig och få kicken för att de tycker annorlunda än mig. Jag ser gärna att man tycker annorlunda. Bara jag får en förklaring på varför så kan jag ändra bild, eller kanske trycka ännu hårdare på min åsikt.

En annan aspekt i deras scouting är att se positivt på spelarna, säger de.
– Vad finns det för potential? Inte fastna på att saker som är dåliga. Det är klart man har med sig det, vi ser att det här kanske inte är tillräckligt bra, men uppsidan är större. Den är betydligt mer värdefull, säger Daniel.
Hemligheten: "Lyckats ganska bra"
Men de lägger också väldigt mycket tid på att ta referenser.
– Är du själv så kanske du kan ta tio referenser max. Här skulle vi kunna ta betydligt fler om vi vill och jag kanske borde involvera de andra mer när det kommer till just detta, men jag anser mig själv vara ganska duktig på referenstagningen och har lyckats ganska bra såhär långt, säger Daniel.
– Vi kanske inte kör tio på varje spelare, men vi tar ju ett stort antal. Och i en del fall, med kontaktnäten vi har jobbat upp så kan det ju vara att vissa referenser litar man på lite mer. Jag har jobbat i det här i 15 år, man har lärt känna rätt många människor. Man vet vilka man kan lita på och vilka som är såna att man vill dubbelkolla mer vad de säger, fortsätter han.
Referenserna kan vara tidigare lagkamrater, motståndare, tränare eller någon annan som har bra insikt i en liga som spelaren spelat i.
– Man kan sitta och nöta hur mycket videos som helst, men vad är det för karaktär på spelaren? Det är det man vill veta. Det lyser ju inte igenom på video. Hur är killen i båset? Pushar han laget, hur han är i omklädningsrummet? Du har ju inte en aning om man inte tar referenser, säger Daniel.
Han fortsätter:
– Vi är väldigt överens och noggranna med att, en jävligt bra spelare som vi inte tror passar in i gruppen, det är inget för oss. För det förstör så mycket. Sen i ett kortare perspektiv, absolut att det skulle kunna funka, men ska det vara en hel säsong, då måste det funka i gruppen. Och det spelar ingen roll liksom om du är jättebra. Funkar det inte så, kommer det inte funka här hos oss.
Hemligheten med Kalmar HC är med andra ord egentligen ingen hemlighet – det är ett grundarbete och mycket tid av insamlande av information. Även om de har olika sätt att leta, och olika delar
– Men det är väl mest den här tiden vi lägger på att titta på spelare som jag tycker är värdefull. Och att vi tittar lite på olika saker, ni är bättre på backar än vad Jarkko och jag, vi gillar väl kanske det här mera fyndiga, snitsiga liksom. Medan Libbe och du kollar annat, säger Daniel.
Han avslöjar också att Mike sitter mycket och kollar klipp som läggs ut på Instat, där han kan få en första glimt av spännande spelare. Daniel och Jarkko jobbar mer traditionellt.
– Där kanske inte du och jag är riktigt likadant, utan vi jobbar ju ner här och nu. Mike kan sitta där på Instat och bara nöta, nöta, nöta. Och det tycker jag är starkt, säger Daniel.
– Ja, och jag är mer offensiv. ”Libbe” kollar mycket det här defensiva. Han kollar mycket på baklängesmålen, eller defensiva situationer. Det sparar ju oss mycket tid. Då behöver inte vi kanske kolla på defensiv zon lika mycket. För det är Libbe duktig på, jätteduktig, säger Mike.

Skulle det bli uppflyttning till SHL kommer de jobba på samma sätt, säger de.
– Det är ju inte bara att gå på första bästa namn, det ska ändå passa in, och vi kommer fortfarande hitta sånt som passar på ställen som kanske ingen annan tittar åt. Så har det ju varit många gånger när vi har plockat in spelare, det är många som liksom kollar inte ens på de spelarna. Jag vet inte vad det är, det är väl någon styrka vi har att gräva, vi gräver djupt för att hitta rätt, säger Daniel.
Tittar ni inte på samma ligor som alla andra?
– Nej, det är det väl inte alltid. Sen, vi är ju också väldigt öppna för importspelare. Om vi inte hittar i Sverige, då vi är beredda att göra jobbet för att hitta det vi vill någon annanstans. Om det är East Coast (ECHL), eller om det är USport, eller om det är NCAA, ja, då är det så. Jag skulle säga att vi ligger nog ganska långt fram på framförallt sådana ligor, där vi har koll, säger Daniel.
Kopplingarna österut
Genom Jarkkos kontaktnät anser sig gänget även ha bra koll på den finska marknaden.
– Till exempel när vi tog Teemu Väyrynen var det ju en fördel, för då kan ju Jarkko ringa runt och ta det på sitt språk. Det blir mycket lättare än att vi andra tar det på engelska, säger Daniel.
Inga finländare hade dock Kalmar inför den här säsongen. Efter att intervjun gjordes så kom Elias Vilén, några dagar före deadline. Men innan dess valde man bort det som fanns tillgängligt från den finska marknaden.
– I år hittade vi inte det vi sökte. Vi gräver ganska duktigt. Men fördelen är ju det att jag kan ju prata med finska agenterna på vårt språk, vilket underlättar, säger Jarkko.
Du är beredd att säga nej till det du hittar i Finland, även om du lägger massa tid? För det skulle ju kunna bli att här lägger du massa timmar på att leta i Finland och så hittar du inget. Kan det inte bli att du tar någon bara för att inte tiden ska vara bortkastad?
– Nej, det är vi ju tydliga med. Nationaliteten spelar inte så stor roll för oss, utan det ska vara rätt spelare. Vi letar tills vi hittar det vi vill ha, säger Jarkko.
– Det är väl också fördelen att man är flera, man kan växeldra lite i det och att man har tid och ork till att gå igenom fler namn. Hade man suttit själv då hade det nog blivit så här: "Vafan, jag tar den här bara för att det är en enkel lösning idag”, säger Danne.
Kontaktnätet i Finland kan dock ge information ändå som är värdefull, även om det inte resulterar i att det värvas en spelare direkt därifrån.
– Ja, det kanske är en finsk spelare som vi tittar på, men så kanske jag får ett nordamerikanskt namn från en finsk agent, och så tittar man på den, säger Jarkko.
Om ni skulle gå upp, kan det bli att fler spelare vill komma till er?
– Man hör ju från SHL-spelare att det är oss de följer när de har matchfria dagar. Då är det ju oss de tittar på. De följer ju oss för att vi gör något bra och har något spännande på gång. säger Daniel.
– Det är kanske många som ser Kalmar som en sämre klubb fortfarande för att det är det tredje året på elitnivå. Men det är hårt jobb, vi har börjat sätta något här. Det börjar ju uppifrån styrelse eller nerifrån golvet beroende på hur du vill se på det, fortsätter han. Det jag menar med det är att samtliga stämplar in varje dag och gör ett fantastiskt jobb för Kalmar HC.
Där spelar även det offensiva spelsättet in, tror sportchefen.
– Ja, det tror jag absolut. Det sticker väl ut garanterat. Det är väl inget snack. Och du bara väljer rent hockeymässigt på de 20 mest attraktiva klubbarna i Sverige om du väljer bort lön, serietillhörighet och allt annat. Då tror jag vi ligger väldigt, väldigt högt upp.
Han avslutar:
– Jag tror att här tillåts man göra lite fel utan att man straffas direkt. Vi har stort tålamod med spelarna och vi skickar ingen direkt. Så ja, jag vågar påstå att rent hockeymässigt är vi väldigt attraktiva.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)



