Klippet presenteras i samarbete med C More.
Efter nästan 600 matcher och två SM-guld i Brynäs hyllades Andreas Dackell på finaste hockeyvis i Gävle under lördagen. Den nu 44-årige före detta BIF-forwarden fick se sin tröja med nummer 12 på ryggen hissas före nedsläpp i matchen mellan Brynäs och Luleå. Dock var ceremonin långt i från det enda iögonfallande som eftermiddagens match i Gavlerinken hade att bjuda på.
Brynäs gjorde både 1-0 och 2–0 i den första perioden genom Ryan Gunderson och Drew Miller. I den andra perioden gjorde Jesper Blomqvist hemmalagets tredje mål för kvällen och knappt sex minuter in i den avslutande akten satte Marcus Westfält den stora spiken i kistan med 4–0-målet för Brynäs. Fullträffen var 17-åringens första i SHL och Brynäs 6000:e någonsin.
Matchen slutade senare 6–0 till Brynäs som därmed tog sin femte raka seger i SHL och sin andra seger över Luleå inom loppet av 48 timmar.
En legendar som förtjänar att hyllas! Mäktiga scener när @Brynas -ikonen Andreas Dackell får tröja nummer 12 hissad i Gavlerinken. #SHL #Twittpuck pic.twitter.com/ISnevRp8rq
— C More Sport (@cmoresport) December 9, 2017
Milstolpe på g @Brynas! 6000 mål i grundserien fr o m 75/76:
1”: Conny Silfverberg, 8 okt 81
2”: Willy Lindström, 8 jan 89
3”: Roger Kyrö, 17 okt 96
4”: Tommy Sjödin, 22 feb 03
5”: Niclas Andersén, 27 nov 10
6”: ?, ? dec 17
5996 mål innan nedsläpp idag.#Brynäs #twittpuck
— domarna.se (@DomarnaPunktSe) December 9, 2017
SHL – lördagens resultat
Brynäs – Luleå: 6–0
Linköping – Färjestad: 5–3
Malmö – Djurgården: 3–4 (efter förlängning)
Mora – Frölunda: 1–3





