New York Rangers-Boston Bruins 4-2
Rangers är ett av NHLs hetaste lag för tillfället och Henrik Lundqvist och Mika Zibanejad tillhör definitivt två av lagets hetaste spelare. Den svenske målvakten utsågs till en av tre stjärnor i matchen när New York vann för femte matchen i rad inatt. Detta efter att ha motat 31 skott. Zibanejad noterades för en assistpoäng och är nu uppe på 18 poäng (8+10) på 17 matcher. Med det är han poängbäste svensk i hela NHL.
Klippet presenteras i samarbete med Viasat
Toronto Maple Leafs-Minnesota Wild 4-2
William Nylander plockade upp en assist, men övriga svenskar tvingades lämna isen poänglösa. Däremot svarade den danske keepern Frederik Andersen för en briljant insats i Toronto-kassen och räddade 35 skott.
San José Sharks-Tampa Bay Lightning 1-5
Vid sidan av tillsynes ostappbara anfallare som Kucherov, Stamkos och Namestnikov letade sig även Anton Strålman in i poängprotokollet när Tampa Bay hämtade ytterligare en säker seger borta mot San José. Den svenske backen noterades för en assist, sin fjärde för säsongen. Victor Hedman var med sina 21 minuter och 46 sekunder den i Tampa som hade mest istid under matchen.

