Sverige gick obesegrade genom turneringen och kunde till slut bärga hem nationens tredje JVM-guld.
Sista resan med gänget för många och speciellt för spelarna födda 2006, som Herman Liv, som gör sina insatser för juniorlandslaget.
– Den här resan var otroligt rolig. Det var stort att få fira med sina bästa polare, säger Liv efter att laget kommit hem från USA.
Herman Liv fick agera backup under turneringen till bästa vännen Love Härenstam. Något som var speciellt för 19-åringen.
– Det är inga konstigheter. Jag tycker att vi pushade varandra och båda spelade bra. Han spelade det mesta, men när jag fick chansen var han där och peppade mig. Jag försökte också peppa honom så mycket som möjligt. Vi är nära vänner, så om jag märkte att han blev frustrerad försökte jag lugna ner honom. Jag tror att vi hjälpte varandra mycket.
Det kändes mer som att ni var ett team än intern konkurrens?
– Ja, absolut.
Det var dock en annorlunda upplevelse att se det hela från sidan och speciellt under den sanslösa dramatiken i semifinalen, där Sverige besegrade Finland efter straffar, var det en annan känsla att sitta vid sidan av.
– Finalen var rätt lugn, faktiskt. Jag hade en bra känsla. Samtidigt var det lite läskigt, men det var bra. Semifinalen var jobbigare, då var man nervös men jag litade på Love i straffläggningen.
Efter inställda flyg blev det några extra dagar för Sverige i USA. Samtidigt innebar det en strulig hemresa med olika flyg.
– Det var nästan lite skönt att flyget blev inställt , jag hade nog inte orkat gå upp på morgonen! Samtidigt var det lite tråkigt, för det hade varit roligare att flyga hem som lag. Men vi kom hem till slut.
Hur var de sista dagarna efter finalen?
– Kul. Sena nätter, lite sömn. Men det var roligt, berättar Liv hemlighetsfullt.
Det är ändå en mäktig prestation, tredje guldet i historien?
– Det är helt sjukt. Det är något jag har drömt om sedan jag var liten.
Vad händer nu, blir det några dagars ledigt?
– Ja, det blir det. Sen får vi se om vi kan hitta på något med laget, kanske efter säsongen. Vi får se vilka som är kvar i Stockholm.
Med andra kommer inte Herman Liv och Love Härenstam att ställas emot varandra under fredagskvällen när Almtuna tar emot SSK.
– Nej. Men jag och Love har snackat lite, vi ska försöka ses i Uppsala innan matchen. Käka något och sen kolla på matchen. Sen får vi se vad vi gör efter det.
Herman Liv har en stark säsong i ryggen och har utkonkurrerat Viktor Andrén i Almtuna och har 91,1% på 14 spelade matcher.
– Jag är nöjd. Det är halva säsongen kvar och jag hoppas kunna göra det ännu bättre.
Expressen har tidigare rapporterat att Herman Liv ska ha gjort med HV71 inför kommande säsong. Liv själv är dock fåordig om framtiden.
– Jag tar det dag för dag och se får vi var man hamnar.
Men jag antar att du har ambitionen att spela högre upp än HockeyAllsvenskan?
– Ja, det har man alltid. Att jobba sig uppåt. Men jag vill också ta det i en lugn takt och inte stressa, avslutar Liv.