I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se
Herman Liv debuterar för HV mot DIF: "Drömt om"

ANNONS
Herman Liv kommer att spela sin första match för HV71 när laget möter Djurgården i Tyresö på onsdagskvällen.
– Något man drömt om sedan man var liten, säger målvakten till klubbens sajt.
//
Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.
✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.
ANNONS
När HV71 spelade sin första träningsmatch mot Frölunda (förlust 1–4) fick Herman Liv vakta båsdörren. Den snart 20-årige målvaktstalangen gör sin riktiga HV-debut nu på onsdagen mot Djurgården.
Liv har inte spelat med moderklubben sedan U16-tiden, och återvände i våras efter fem år i Örebros organisation där han det sista året var utlånad till Almtuna. Där gjorde han det riktigt bra och var tillsammans med JVM-kollegan Love Härenstam den målvakt som hade högst räddade mål över förväntat i Hockeyallsvenskan.
Nu blir det seniordebut för HV alltså.
– Otroligt kul, nåt man drömt om sen man var liten. Jättekul, jag längtar till imorgon, säger han i en intervju på klubbens sajt.
– Fokus är att komma igång, det är första matchen för mig så bara hitta lite tajming, och allt sånt. Det blir bättre och bättre, ovant i början men bättre och bättre. Jag gnuggar på med Joel (Gistedt, målvaktstränaren).
Det framgår också att HV-målvakterna tränat på is hela sommaren och nött teknik.
– En lite annorlunda sommar, med mycket målvaktsträning. Det är annorlunda nu med lagträning men man försöker hålla sig till grunderna, säger Herman.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSANNONS
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
