HockeyNews
PLUS

I samarbete med

SvS - Top Balk
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

Hedbergs besked om Eljas efter smällen

Artikelbild
Bildbyrån
ANNONS

Efter smällen mot HV71 senast kommer nu ett besked om Arvid Eljas. Johan Hedberg ger en uppdatering om läget.

ANNONS

Leksand har visat fin form i SHL efter OS-uppehållet och tagit poäng i samtliga sju matcher – varav sex har slutat med seger. Senast tog laget en viktig vinst mot HV71 och med tre matcher kvar av grundserien är det bara tre poäng upp till säker mark, där Örebro befinner sig.

I mötet med HV71 tvingades dock Arvid Eljas kliva av efter att ha åkt på en tackling. Han leddes av isen med hjälp av Joonas Lyytinen och Marcus Karlberg.

Nu meddelar huvudtränaren Johan Hedberg till Falu-Kuriren att han missar tisdagens måstematch mot Frölunda HC.

– Tyvärr blir det ingen Arvid, det är ett tungt avbräck. Han har varit jättebra för oss och kan användas i olika situationer. Han skulle vara med och spela powerplay mot HV och har en stor roll i ”PK” (boxplay). Det är en pålitlig kille. Dessutom är Jon (Knuts) borta som kan spela lite samma roll i en ”checking line”.

Eljas har noterats för nio poäng på 41 grundseriematcher den här säsongen.

MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS

O'Learys
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS

Ämnen i artikeln

ANNONS