MATCHEN SMAKAR BÄTTRE HOS OSS
I samarbete med

En bra start, stabilt backspel och hög energi från första nedsläpp från HV:s sida. Leksand fick en tuff inledning på matchen – och enligt Johan Hedberg finns det tydlig förbättringspotential, framför allt i spelet i anfallszon.
Det stod 1–0 efter 20 minuter, 2–0 efter 40 och till slut 2–1 efter full tid. Leksand fick en tung start på matchen, men reste sig i den tredje perioden. Michael Lindqvist reducerade tidigt i powerplay och skapade nerv ända in i slutminuterna.
Leksands tränare Johan Hedberg menar att det finns tydliga förbättringsområden – framför allt i anfallszon.
– Vi har lite saker vi kan göra annorlunda i anfallszon, men det är en tight match, säger han i TV4:s sändning och fortsätter:
– Vi måste sprida ut dem mer. När vi får in pucken i anfallszon är de fem man tight. Vi måste få ut deras forward och få snurr på dem.
Bästa matchen?
Desto desto gladare var det i HV71-lägret, där Andreas Borgman stod för en riktigt stark insats och hyllades av både Staffan Kronwall och Sanny Lindström i sändningen.
På frågan om det var hans bästa match svarade han:
– Det vet jag inte, jag tycker att jag har varit rätt stabil.
Han beskriver själv vad som krävs för att prestera på topp:
– Det är bara att vara påkopplad och hela tiden vara lite på gränsen. Då spelar jag som bäst.
Nu väntar en dags vila innan lagen möts igen i Jönköping på fredag – och Borgman vet vad som gäller.
– Ha kort minne och återhämta sig så bra som möjligt.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
