HockeyNews
PLUS
ANNONS

JVM-bevakningen presenteras av

Expekt
18+. spelpaus.se. Spela ansvarsfullt. Villkor gäller.

Hävelids replik efter Wikegårds krav

Viggo Björck
Foto: Bildbyrån / Hockeynews

Niklas Wikegård och SVT-experten Jonas Andersson vill se Viggo Björck i Juniorkronornas första PP-enhet.

Efter segern mot Schweiz svarar Hävelid på kravet.

– Wiken är ju sportchef för en klubb där jag tror Viggo spelar. Det är andra sportchefer som också har åsikter om sina spelare, säger Hävelid till Hockeynews.

ANNONS

När Sverige slog Schweiz satt Niklas Wikegård och Jonas Andersson i studion och vurmade för Viggo Björck i Sveriges första PP-enhet – där han just nu inte fått en plats.

Jag hade försökt sätt ihop de fem bästa forwards i en enhet. Han ska definitivt in. Han tar inte Frondell eller Stenbergs platser, i övrigt kan han stå var som helst, säger Andersson.

Niklas Wikegård tror på en ändring snart.

ANNONS

Innan turneringen är slut kommer Viggo att spela i den första powerplay enheten. Han är 08:a och behöver förtjäna sin plats lite grann. Jag tror han kommer att ta en roll där så småningom.

Nu kommer Magnus Hävelid med en replik.

– Hockeysverige vet ju om att Ivar (Stenberg) spelar till vänster efter en fantastisk höst och vi vet att Viggo är bra till vänster. Den potential vi har med talang får vi tacka SHL-tränarna för och sportcheferna. Sen kan man vrida och vända men valmöjligheterna är bra och det är två fantastiska spelare. Men han (Viggo) fick komma i i slutet och göra mål där, säger Hävelid.

Hur ser du på ert PP idag?

– Det finns stunder som är bra men ingen tvekan idag att man såg att det hade satt nästan två spelare på Frondell och kanske jag också hade gjort. De scoutar oss och vi måste utveckla under turneringen men vi har bra spelare som förhoppningsvis ska vara vapen i fortsättningen också.

ANNONS

Bevakningen presenteras av

Hockeystore - JVM
ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS