Silly season 1 månad för 1 krona Skaffa PLUS. (Säg upp när du vill.)
Här är SHL-klubben som FBK-stjärnan valde bort

Färjestads nye toppforward Luke Philp uppvaktades av en SHL-konkurrent, men valet föll på Karlstadsklubben.
Här berättar den 29-årige kanadensaren bland annat vilka SHL-klubbar han valde mellan.
Varje säsong flyttar nordamerikanska spelare till Europa och SHL för att fortsätta sin proffskarriär.
Kanadensaren Luke Philp, som fyller 30 år i november, är en av dem och han har tvingats rätta sig efter det nya regelverk i NHL:s farmarliga som gör att man får ha max sex ”gamla rävar” som har spelat antingen 260 eller 320 matcher.
– Jag hamnade i det första facket och det påverkade så klart mina chanser att få ett kontrakt här. Det är många i mitt läge som valt att flytta till Europa, säger Philp till Värmlands Folkblad.
Han har spelat tre NHL-matcher med Chicago. Under sina sex säsonger i AHL har det blivit 281 matcher och 181 poäng (89 + 92).
När Luke Philp nu tar klivet till SHL hade han även intresse från ett annat lag.
– Förutom Färjestad pratade jag med Djurgården också lite, men Färjestad var mitt huvudspår. Det var den klubben jag ville till, säger Philp till VF.
Han pratade med Djurgårdens kanadensiske back Colby Sissons (bilden nedan) som har erfarenhet av både SHL (HV71) och spel i Sverige. Philp kollade även med ex-brynäsaren Jaedon Deschenau, som han spelat juniorhockey med.

– De berättade att Färjestad alltid är ett av topplagen. Att det är en grym arena, passionerade fans i staden. Och att laget alltid spelar en snabb hockey. En estetiskt tilltalande hockey sett till hur man vill kontrollera matcherna.
Tuffa skadan
Luke Philp kan spela både center och ytterforward. Under karriären har han råkat ut för en tuff smäll och det var för två somrar sedan då hans hälsena gick av.
– Jag kom från min karriärs bästa säsong och hade fått ett nytt kontrakt av Chicago. Sån otur... Jag ska vara ärlig, det var en riktigt tuff skada att komma tillbaka från. En skada där rehabträningen både är tuff och tar tid. Jag kom tillbaka i spel först i mars och var inte mig själv den säsongen.
Luke Philp är återställd och tillbaka i fin form. Han väntas flyga till Sverige den 17 augusti och ansluter då till Färjestad.