Kalmar HC är i full färd lagbygget – men söker även en huvudtränare.
Dessutom blev man plötsligt av med den nyligen befordrade sportchefen.
För Hockeynews berättar klubbens general manager Daniel Stolt om vad som står på önskelistan just nu.
ANNONS
Kalmar HC är i full färd med lagbygget, men söker även två tränare – och nu får man plötsligt även söka efter en ny sportchef.
Daniel Stolt, som sedan några veckor har titeln general manager i KHC, berättar om beskedet från Jarkko Oikarinen att lämna klubben, just när han befordrats till sportchef.
– Det var lite som en blixt från klar himmel. Jag visste att det fanns intresse för honom tidigare i vintras, men sedan hade jag inte hört så mycket, säger Stolt till Hockeynews.
Uppgifter i finska Iltalehti placerar Oikarinen som ny sportchef för Pelicans, det är dock inget som Stolt kan kommentera. Men för hans och KHC:s del innebär det ännu en punkt på den långa att göra-listan.
Den här artikeln är exklusiv för dig med PLUS
Kalmar HC är i full färd med lagbygget, men söker även två tränare – och nu får man plötsligt även söka efter en ny sportchef.
Daniel Stolt, som sedan några veckor har titeln general manager i KHC, berättar om beskedet från Jarkko Oikarinen att lämna klubben, just när han befordrats till sportchef.
– Det var lite som en blixt från klar himmel. Jag visste att det fanns intresse för honom tidigare i vintras, men sedan hade jag inte hört så mycket, säger Stolt till Hockeynews.
Uppgifter i finska Iltalehti placerar Oikarinen som ny sportchef för Pelicans, det är dock inget som Stolt kan kommentera. Men för hans och KHC:s del innebär det ännu en punkt på den långa att göra-listan.
– Det blir lite konstigt nu i den förändringen i organisationen vi gjorde. Det var inget som kom upp till ytan då. Det var ju styrelsen som jobbade med den frågan men de var också förvånade att det blev så här.
ANNONS
41-årige Oikarinen har redan lämnat klubben, säger Stolt.
– Vi har pratat och gjort ett avslut kring sporten, pratat igenom de bollarna han hade i luften. Han har ju haft junioransvar och sånt som jag måste ta in hos mig nu och se hur vi ska hantera.
Söker fem spelare till
Planen ligger fast – Kalmar vill bredda och förstärka organisationen kring A-laget men också juniorsidan, och Stolt är tydlig med att man tänker ersätta Jarkko Oikarinen. Vem och hur det blir återstår att se.
– Jag får se, jag har ju lite att jobba med nu här, skrattar han – och syftar på det pågående lagbygget där han fortfarande söker flera spelare, men Kalmar behöver fortfarande hitta en ny huvudtränare och även en till assisterande sedan Viktor Tuurala och Oliver Styf lämnade för AIK.
Men även om Jarkko Oikarinens uppsägning kom oväntat är Stolt inte sen med att lyfta de mjuka värdena. Stolt var den som värvade Oikarinen till jobbet som assisterande sportchef 2022, och de två har jobbat nära varandra de senaste åren.
ANNONS
– Det är klart att jag är glad för hans skull men det är tråkigt att tappa honom. Han har andra utmaningar framför sig nu och det är bara att önska lycka till.
Jarkko Oikarinen, Filip Algeman och Jacob Crespin.
I samband med organisationsförändringen kom bland andra Christian Widéen från Vimmerby in i Kalmars sportgrupp, och han har redan börjat på sitt nya jobb som en del av gänget som scoutar och letar spännande spelare.
– Det blir en in och en ut, så Widéen kom inte in på grund av detta. Vi skulle bredda oss och bli spetsigare i sportgruppen. Nu får vi ta hand om det här och se hur vi ersätter Jarkko.
Sportgruppen under Stolts ledning söker nu en målvakt, en back och tre forwards, säger Stolt. Målvakten, backen och åtminstone två forwards är tänkta att vara spetsspelare, och en forward är tänkt för en roll längre ner i laguppställningen.
Kalmar gick dessutom ut på måndagen i sociala medier och lovade ett nyförvärv i veckan framöver.
ANNONS
– Haha, jag hoppas att vi kan hålla den takten. Men det är ingen som helst stress, vi är bara i maj och några luckor kan vi hålla öppna ett tag. Men jag löser gärna en målvakt och tränarsidan nu snart, säger han.
Kraven på nya tränaren
På tränarsidan finns det många alternativ på marknaden.
Under måndagen blev det klart även att Fredrik Andersson lämnar Modo och söker en ny klubb.
Men Stolt söker någon som likt Tuurala vill ta sig an Kalmar HC och bli en del av föreningen, inte någon som bara kommer in och gör den rollen.
– Gärna någon yngre person, vi kan känna att vi gör det tillsammans, för föreningens skull, och även om man kommer behöva jobba hårt så kan det bli roligt. Kanske någon som kan bygga sig en karriär med oss, säger Daniel Stolt.
En som passar in på kravprofilen är Filip Algeman, Hudiksvalls succétränare – men han har kontrakt med Hudiksvall. Expressen har uppgifter på att Kalmar erbjudit 33-åringen ett kontrakt – men att det inte finns någon öppning just nu för att han ska kunna lämna Hudik.
– Jag har ingen kommentar till detta. Jag har ett kontrakt med Hudiksvall och det är där vi står nu, säger Filip Algeman till Expressen.
Algeman har tränat Hudiksvall de tre senaste åren, och har fallit på mållinjen till Hockeyallsvenskan samtliga tre år.
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".