Bottenstriden involverade under en längre tid mer än halva serien. De senaste veckorna har de kokats ner till fyra lag. Och det är väl ingen slump att just dessa fyra fanns på de fyra sista platserna i min power ranking av SHL som till stor del baserades på facit från de senaste tio omgångarna.
Där var Örebro näst sist och det fanns inte mycket att glädja sig över.
Men segern 3–1 mot Modo var fullt rättvis.
Och nu kan man titta mer uppåt än nedåt i tabellen.
Matchen mot Modo var den mest intressanta på förhand. Efter kvällen kunde det antingen skilja sju eller en poäng mellan lagen. Modo som hade fyra raka förluster med sig in i den här viktiga veckan där det spelas tre fulla omgångar.
Örebro hade chansen att distansera sig från de skrämmande kvalplatserna. Och det är precis vad man gjort nu.
Patrik Karlkvist gav sitt lag en drömstart i powerplay där han hittade luckan på Lassi Lehtinen, men det var också ett resultat av passivt försvar från Modo.
Att man inte går hårdare på Karlkvist där är en gåta. Han fick stå helt ohotad och dundra på sitt beaktade slagskott, och även om Örebros powerplay varit formsvagt länge går det inte att bjuda en så bra spelare på såna chanser. Det är som att be om att förlora, faktiskt.
Men Modo var inte alls bra den här kvällen och tycktes tyngda av att ha pressen på sig, vilket nog var fallet på hemmaplan i det här streckmötet.
Melvin Fernström gjorde de andra två målen, ett fräckt skott i krysset och en snygg styrning ner i isen och upp förbi Lehtinen. Örebro var klart bättre och före i många situationer och sportchef Henrik Gradin beskrev sitt lag som ”håglöst” i andra pausen i TV4.
Precis så sig det ut och Modo är kvar under strecket. "Hinken" och många med honom hade nog väntat sig ett Modo som kom ut med betydligt mer energi och försök att köra över Örebro. Det blev tvärtom.
Man kan tacka Växjö för att ha vänt och vunnit borta mot Linköping, som just nu är närmaste räddningsplanka för Modo och HV71, som också förlorade.
Det är sex matcher kvar av grundserien och jag tänker inte dra för stora slutsatser av detta. Blir det omvända resultat på torsdag så blir det tajt och jämnt igen.
Men Örebro är dessutom nu tre poäng bakom Malmö på sista slutspelsplats. Det här var en seger som lär ha gett massor av energi.
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)