Presenteras av:
IQ Fuel makes you better, for real!
20-årige Erik Brännström kan se tillbaka på två händelserika säsonger.
Framtidskartan ritades om ordentligt när han trejdades från Vegas till Ottawa mot storstjärnan Mark Stone.
Brännström har dominerat i såväl JVM som AHL och i vintras fick han göra sina 31 första NHL-matcher för Senators som befinner sig mitt inne i en ombyggnadsfas.
– Jag blev lite överraskad faktiskt. Jag hade en väldigt bra position i Vegas organisation och det är klart att det är mäktigt att bli trejdad mot Mark Stone. Man har många förväntningar på sig som man vill leva upp till, säger Brännström.

Foto: Henrik Sjöberg
I dag förbereder han sig inför kommande säsong i sin nya hemstad – Göteborg.
– Tjejen är härifrån och det finns många bra träningsmöjligheter. Det här gänget med Kristian (Skarphagen) och att vara på is med Glader (Niclas). Göteborg är fint, jag trivs bra.
Brännström har precis kommit tillbaka efter en oväntad operation. Det skridskoskickliga backlöftet spelade en del av fjolårssäsongen med ett brutet ben i handen.
– Jag opererade mig för sex veckor sedan. Jag visste inte om det själv men det ligger leder runt omkring och vissa rörelser gjorde ont. Det krävdes en operation nu efter säsongen. Lite surt men skönt att man fick ordning på det, säger Brännström.

Brännström i Ottawa. Foto: Bildbyrån
Ottawa befinner sig i en ombyggnadsfas just nu och Brännström är en viktig pusselbit i klubbens backsida inför framtiden.
– Vi har en ljus framtid med många skickliga spelare i AHL. Vi låg tvåa när hela coronaviruset kom och vi har två höga draftval. Vi är många unga som är på väg upp.
Se hela intervjun med Erik Brännström i spelaren
•••
SE OCKSÅ: Lundqvist om NHL:s eventuella slutspel och "semestern" hemma i Göteborg
•••
Bra artikel? Värd en läsk – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163

