HockeyNews
PLUS

"Han som gav mig chansen"

Bildbyrån
Bildbyrån
ANNONS

KÖPENHAMN. Viktor Arvidsson tvekade aldrig utan tackade ja till VM direkt.
Nu väntar Ryssland med Lasse Johansson i ledarstaben – Skellefteås tidigare guldmakare som gav Arvidsson chansen i SHL.
– Han var den som såg mig i juniorlagen. Han och Wallson (Hans) plockade upp mig i A-laget och gav mig chansen och jag fick spela mycket, säger Arvidsson.

//

Skaffa Hockeynews PLUS – nu med Swish!
✔ 3 månader gratis med koden NEDSLÄPP. Skaffa månadskort här.

✔ Årskort för halva priset (449,50 kr) med koden CHALLEVSJUNLAND. Skaffa årskort här.

ANNONS

Läs allt om Tre Kronor och hockey-VM här 

Viktor Arvidsson landade i Köpenhamn i söndags och senare samma kväll gjorde han sin första match i VM när Tre Kronor besegrade Schweiz.

Det är inte helt ovanligt att spelarna hinner fram före sin utrustning och i första matchen fick Arvidsson låna klubbor av leverantören CCM.

ANNONS

– Bauer och CCM är här och har grejer och jag fick gå in i ett rum hos CCM-killarna och ta två klubbor och köra med dom, säger Arvidsson.

Det kan vara svårare än det låter, framför allt för en spelare som Arvidsson på 176 centimeter.

Vinkeln vid hälen på klubban upp mot skaftet är en av detaljerna som Arvidsson putsat på genom åren.

ANNONS

– Det är ingen som ser ut precis som min där och har samma flex. Det är framför allt det som är viktigt. Sen är hårdheten på bladet samma. Det är en Bauer-vinkel från början som jag jobbat fram eftersom till min egen variant, säger Arvidsson.

– Man använder samma klubba dag ut och dag in och vänjer sig. Jag har haft den länge också.

Inför kvällens möte mot Ryssland är förhoppningsvis rätt klubbor på plats i Köpenhamn – då väntar i Ryssland i gruppfinalen som kommer avgöra vilket motstånd Tre Kronor får i kvartsfinalen.

ANNONS

– Det ska bli kul. Tufft motstånd. Vi spelar för gruppsegern och det ska bli kul att möta ett så slagkraftigt lag, säger Arvidsson.

Ett Ryssland med Lasse Johansson i ledarstaben – mannen som en gång gav Arvidsson chansen och duon har två SM-guld tillsammans i Skellefteå AIK.

– Jag såg en bild på nätet när han scoutade på läktaren och gick in och läste. Det är kul för honom. Han är framgångsrik så det är kul att han får chansen, säger Arvidsson som minns Johanssons betydelse tidigare i karriären.

ANNONS

– Otroligt mycket, han var den som såg mig i juniorlagen och han och Wallson (Hans) plockade upp mig i A-laget och gav mig chansen och jag fick spela mycket och spela i första i första powerplay, säger Arvidsson.

Han debuterade i SHL 2010-2011 och gjorde fyra matcher året därpå. Säsongen 2012-2013 slog sig Arvidsson in på riktigt och var en av kandidaterna till årets rookie. Han vann sitt första SM-guld samma år.

– Vi hade en dialog när jag skulle upp och han tyckte att jag behövde blir bättre tränad, det visste jag redan också och jobbade hårt med den en sommar och lyckades väldigt bra. Efter det så jobbade vi med smågrejer, säger Nashville-stjärnan.

ANNONS

Filip Forsberg och Arvidsson har blivit en fruktad duo i NHL tillsammans med Ryan Johansen som axlar rollen som center i Nashvilles toppkedja.

Med största sannolikhet kommer en ny center att placeras mellan Forsberg och Arvidsson under resten av VM.

– Vi har kul tillsammans och gillar att spela med varandra. Han är skicklig och jag jobbar fram puckar åt honom så brukar han få det mesta att hända på egen hand. Jag jobbar fram pucken åt honom och Johansen och sen brukar jag försöka hålla mig runt målgården. Det är kul att spela med två kreativa spelare. Det är bra när dom två har pucken, säger Arvidsson ödmjukt.

ANNONS

Han gör mer än att jobba fram puckarna – senaste två åren har Arvidsson gjort 61 poäng per säsong.

– Jaja, ibland kanske. Men jag försöker vara den killen som jobbar hårt och ge dom pucken.

Tre Kronor har fått ett drömlag i Köpenhamn. Dels tack vare relationerna mellan spelarna i den här yngre generationen som tagit över i landslaget. – Jag fick två SMS av Adam (Larsson) och John (Klingberg) direkt efter vi åkte ut och det kändes kul att dom ville att jag skulle komma. Det kändes direkt att dom verkligen ville vinna och att det var ett bra go i gruppen så det kändes självklart, säger Arvidsson

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS
ANNONS

Skriven av

Henrik Sjöberg är expert och repoerter på Hockeynews.

Henrik var tidigare reporter på Dagbladet i Sundsvall (2006-2009) och på Expressen (2009-2019) och har bevakat OS, Stanley Cup, World Cup och ett 20-tal VM- och JVM-turneringar som utsänd reporter.

Största hockeyminne: Har vunnit tekningar mot Igor Larionov under gästspelet i Hockeyettan 2006.

Läs också

ANNONS

Samarbetspartners

SveaCasinoPafHajperSpeedyBet1x2