I samarbete med

ANNONS: Här är sommarens schema för JRM SummerCamp
Detroit Red Wings fortsätter att förlänga med sina svenskar. Nu har även Jonatan Berggren kritat på.
Tidigare har Albert Johansson förlängt kontraktet med Detroit.
Nu gör Jonatan Berggren, 24, samma sak.
Forwarden har skrivit på ett ettårskontrakt värt 1,825 miljoner dollar.
Uppsalasonen och tidigare Skellefteåspelaren gjorde 12 mål och totalt 24 poäng på 75 matcher med Red Wings under den gångna säsongen.
Han kommer från ett ettårskontrakt värt 825 000 dollar och stod inför att bli en så kallad "restricted free agent" den 1 juli.
Kommentarer
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist och följt svensk hockey på nära håll i över 20 år. Han har varit en del av Hockeynews sedan augusti 2024.
Innan dess var han profilerad hockeyskribent på Länstidningen i Södertälje men har även arbetat för Gefle Dagblad och Arbetarbladet, TT, Hockeypuls och Gotlands Tidningar.
Han har bevakat SHL, Hockeyallsvenskan, NHL, VM och JVM och har under flera år även hörts som kommentator i TV4 på matcher från Hockeyallsvenskan samt SHL och SDHL.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminnen: ”VM-guldet 1992. Arto Blomsten satte 5–2 i tom kasse i finalen mot Finland. Jag var sex år, satt klistrad framför tv:n och blev helt fast. Men även Brynäs SM-guld 1999, Tre Kronors OS-guld 2006 och Södertäljes avancemang till Elitserien 2007 är ögonblick som format mig".
