Allt på Hockeynews PLUS för bara 69kr. Skaffa PLUS. Säg upp när du vill.
Håller finska planen hemlig: ”Bra på svenska”
Tre Kronor mot de finska lejonen – det kommer vara en av höjdpunkterna i Four Nations, som börjar om en vecka. Filip Forsberg och Gustav Nyquist ska dessutom få hål på lagkamraten i Nashville, Juuse Saros.
– Vi har idéer, säger Filip Forsberg.
Filip Forsberg och Gustav Nyquist har börjat ladda för Four Nations.
13 februari inleder man mot Kanada, för att två dagar senare möta Finland och ytterligare två dagar senare ta sig an USA.
I matchen mot Finland ställs de sannolikt mot målvakten Juuse Saros – lagkamrat till vardags i Nashville Predators.
– Klart, vi känner ju honom, vet vad som funkar, vilka styrkor och svagheter han har. Klart det finns lite info som vi kan ta med oss. Samtidigt är han en av de bästa i världen, så det är svårt ändå även om man vet vad man ska göra, säger Filip.
Men det finns en plan för hur målen ska göras.
– Vi har idéer, men det är nog bäst att inte ta det i media, han är bra på svenska, så vi får undanhålla den informationen, säger Filip med ett leende.
”Vi hatar Sverige”, sade Patrik Laine nyligen inför mötet med Tre Kronor. Riktigt så heta känslor tycks inte finnas hos Forsberg och Nyquist, åtminstone inte när de möter svensk media i en digital pressträff en vecka före turneringen.
– Jag har ingen koll på vad han säger. Jag vet inte ens vad han sagt. Men det är alltid kul att möta Finland, säger Gustav.
– Det är en speciell rivalitet. Alla har vuxit upp med möten mot Finland. Alltid kul att möta dem, säger Filip.
Han tror att Sverige har en särskild lagdel som talar för framgång i turneringen.
– Backsidan är någon som jag tycker är kanske bäst i turneringen, vi har variationer av spelstilar som offensiva i (Erik) Karlsson och defensiva som (Mattias) Ekholm och (Jonas) Brodin som är mer etablerade på shutdown. Väldigt stabilt, säger Filip.
– Man kan göra ett case för alla lag, säger Gustav. När är slutspelsmatcher, bara en match, så gäller det att få det att stämma. En studs eller något random kan avgöra när varje match är så viktig.
Formmässigt hoppas de förstås att avsluta bra i klubblaget innan turneringen. Säsongen hittills har varit tung för ”Preds” som är en bit från slutspelsplatserna i nuläget.
– Det hade varit skönt med två segrar i ryggen. Klart det blir en liten reset att åka och spela för Sverige. Man får ta med sig vad som är bra och lägga det andra bakom sig. Men vi har två matcher kvar innan vi kan fokusera på det, säger Filip Forsberg.
Gustav Nyquist är i en lite speciell situation, med utgående kontrakt. Han är medveten om att han han löper risk att skickas vidare före transfer deadline den 7 mars.
– Det är en situation jag varit i innan, jag har blivit trejdad två gånger innan, jag vet att det är en del av businessen. Klart det är nåt som finns i tankarna, man samtidigt trivs jag fantastiskt bra i Nashville och tror stenhårt på laget. Vi får se vad som händer efter turneringen, säger han.