I samarbete med
Svenska Spel Sport & Casino AB. Åldersgräns 18 år. Stödlinjen.se

LHC:s bevakning presenteras av

ANNONS
Robert Ohlsson fick en drömstart – och tog sin första SHL-seger som huvudtränare för Frölunda. För Mikael Håkanson blev det däremot en tuffare debut på Linköpings bänk.
Den avgörande faktorn – bortsett från en svag första period – var en specifik grej.
Få allt innehåll på Hockeynews PLUS för bara 9 kr första månaden
Därefter 99 kr/mån. Avsluta när du vill.
Med 15–4 i skott hade Jesper Myrenberg fullt upp i kassen under den första perioden – och det var tack vare honom som Linköping fortfarande var med i matchen, menade Mikael Håkanson i TV4:s sändning.
– "Myren" gör en strålande insats, annars hade matchen varit slut där. Vi hade stela ben, stela handleder. Men sedan började backarna röra på benen mer och mer och vi kom in i det. Sedan måste man göra mer än ett mål, säger han i sändningen.
ANNONS
Linköping reste sig efter den tunga starten och hade kvitterat till 1–1 efter två spelade perioder. Men med knappt tolv minuter kvar av matchen drog Jonathan Myrenberg på sig en utvisning – och den blev kostsam.
– Den utvisningen kostade oss matchen, holdingen i egen zon, säger han.
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUSIgår · SHL
3-2
STRPerioder: 1-1, 0-1, 1-0, 0-0, 2-1
Igår · SHL
2-9
Perioder: 0-2, 1-3, 1-4
19 september 2026 · SHL
5-4
Perioder: 1-1, 2-1, 2-2
19 september 2026 · SHL
3-2
Perioder: 1-0, 2-2, 0-0
ANNONS



