I samarbete med
HA-klubben värvar poängstark kanadensare
BIK Karlskoga fortsätter att bygga laget inför nästa säsong. Nu har klubben gjort klart med en kanadensisk forward.
//
Fram till 22 juni erbjuder vi Hockeynews PLUS gratis i 3 månader. Använd koden SILLY26. Säg upp när du vill. Från och med månad fyra övergår abonnemanget till ordinarie pris: 89 kr/mån. Skaffa PLUS här.
Den 25-årige kanadensaren Harrison Blaisdell ansluter från Allen Americans i ECHL, där han svarade för 58 poäng på 72 grundseriematcher under den gångna säsongen.
Sportchefen Torsten Yngveson ser flera spännande egenskaper hos den nyblivne Karlskogaspelaren.
– Blaisdell är en skicklig forward med sin absoluta styrka i skridskoåkningen. Hans speed ger honom möjligheten att bryta mönster, skapa anfall i hög hastighet och transportera pucken över den offensiva blålinjen. Han har dessutom visat på hög nivå att han är en naturlig målskytt, säger han till klubbens hemsida.
Draftades av Winnipeg
Blaisdell draftades av Winnipeg Jets i NHL-draften 2019 och har därefter tillbringat flera år inom den nordamerikanska collegehockeyn innan han tog steget till proffshockeyn.
Efter två säsonger i ECHL väntar nu det första Europaäventyret i karriären.
Forwarden har bland annat gjort sig känd för sin fart och utsågs tidigare till ligans snabbaste spelare i ECHL.
Kontraktet är skrivet över säsongen 2026/27 och Blaisdell ansluter till Karlskogas trupp i augusti.
Kommentarer
Skriven av
Linnéa har studerat Kommunikation och PR vid Karlstads universitet. Hon gjorde praktik på Hockeynews under våren 2024 och har därefter varit kvar i verksamheten. Hon har tidigare arbetat som sportreporter på Nya Wermlands-Tidningen, där hon bevakade Färjestad BK, och har även en period bakom sig på Bohusläningen.

