Spelstopp: 15.14
Nej, det gick inget vidare i torsdags. Jag var helt fel på det i Skellefteå och Linköping överraskade i alla fall mig när de lyckades besegra de regerande mästarna Växjö. I övriga matcher hade jag i alla fall rätt och jag ger mig själv en liten klapp på axeln som lyckades få in skrällen Oskarshamn. Dessutom var det rätt så snyggt att lämna den rätt så stora favoriten Örebro utanför kupongen.
Dagens omgång ser ganska klurig ut men jag tycker mig ha hittat tre spelvärda spikar i Örebro, Malmö och Timrå.
Spikarna:
ÖREBRO. Man skulle nästan kunna tro att jag har något emot Modo såsom jag fortsätter att dissa dem. Men en spade är en spade och Modo är Modo även om de lyckats skrapa ihop en hel del poäng under inledningen av den här säsongen. De gjorde en bra match borta mot Luleå senast och jag måste säga att jag är imponerad av deras frenesi, men jag tror inte att det här kommer att hålla i det långa loppet och när jag ser att Örebro är streckat runt 40 procent på dagens Powerplay-kupong så kan jag inte hålla mig från att singelstrecka tvåan.
MALMÖ. Oskarshamn lyckades besegra Färjestad senast men betyder det att allt är frid och fröjd nu? Nja, jag skulle inte tro det. Malmö har imponerat stort den här säsongen och till knappa 35 procent är det en riktigt fin spik.
TIMRÅ. Timrå fortsätter att dominera matcherna men får ingen vidare utdelning. Senast lyckades de torska borta mot Örebro trots att de var det klart bättre laget. Leksand saknar Caito och Lindholm och det är oklart om Knuts och Armalis kommer till spel.
Skrällarna:
LINKÖPING. De har tagit tre raka segrar utan att imponera nämnvärt. Nu ska de upp till Skellefteå och det finns lättare bortamatcher än så, men när hemmalaget är streckat på närmare 75 procent av de inlämnade raderna så har jag inga problem med att helgardera den här matchen och hålla tummarna för att gästernas flyt håller i sig.
HV71. Frölunda är starka hemma i Scandinavium men de har inte sett bra ut på slutet och jag tror att HV71 har en bra chans att skrälla.







