Spelarna under kontrakt
Målvakter: ★★★
M1: Tomas Rydén (24/25)
M2: Emil Kruse (24/25)
Kommentar: Två rutinerade målvakter på allsvensk nivå. Rydén visade under kvalet att han har en högre nivå i sig och bakom ett bättre försvar i år har han alla möjligheter att växa ut till en toppmålvakt. Emil Kruse har en hel del att bevisa efter fjolåret.
Backar: ★★★★
B1: Niclas Burström (26/27)
B2: Ville Jonsson (lån från Modo)
B3: Kade Landry (24/25)
B4: Michael Joyaux (24/25)
B5: Rasmus Bengtsson (24/25)
B6: Axel Landén (lån från HV71)
B7: Max Krogdahl (25/26)
B8: Ludvig Östman (25/26)
Kommentar: Svårbedömt på förhand måste jag säga. Värvningarna från Nordamerika kan bli antingen fågel eller fisk, men slår Oscar Alsenfelts experiment väl ut kan IKO också ha en av seriens bästa backsidor. Rasmus Bengtsson och Niclas Burström är toppbackar på allsvensk nivå och kommer att få bära ett stort ansvar här.
Forwards: ★★★
F1: Junior/senare värvning
F2: Nolan Walker (24/25)
F3: Hampus Karlsson (25/26)
F4: Felix Nilsson (lån från Rögle)
F5: Zion Nybeck (24/25)
F6: Eero Savilahti (25/26)
F7: Viktor Smeds (24/25)
F8: Filip Sveningsson (25/26)
F9: Georg Weigelt (24/25)
F10: Joel Jonsson (25/26)
F11: Liam Hawel (24/25)
F12: Erik Bradford (24/25)
F13: Gustaf Westlund (24/25)
F14: Evan Weinger (24/25)
Kommentar: Sin unga ålder till trots så kommer Zion Nybeck att få dra ett stort lass offensivt. I konkurrens med både SHL- och toppklubbar i allsvenskan valde den kortväxte men ack så skicklige forwarden att skriva på för Oskarshamn för att få vara den stora stjärnan. Det gäller dock att Oscar Alsenfelt får träff på sina nordamerikanska värvningar i Walker, Hawel, Weinger och Bradford om det ska bli en rolig säsong i Småland. Just den osäkerheten gör att jag i dagsläget är något försiktig med betyget på forwardsidan.
Tränarstab:★★★
Björn Karlsson
Albin Blomqvist
Mikael Sandberg
Kommentar: Den tidigare backen Björn Karlsson har gjort raketkarriär som tränare och efter succé med Alvesta får han nu chansen i Oskarshamn. Det ska bli grymt spännande att följa honom och den övriga ledarstaben i Hockeyallsvenskan. Albin Blomqvist, bror till Anton Blomqvist, är också en "coming man" som varit uppskattad i de klubbar han jobbat för tidigare och får nu chansen som assisterande på seniornivå för första gången. Rutinen från den här nivån är dock ett frågetecken, därav stannar betyget på trea.
Totalt antal stjärnor: 13 stjärnor (★★★★★★★★★★★★★)
Så kan laget se ut:
Målvakter:
Tomas Rydén/Emil Kruse.
► Förstafemma:
Rasmus Bengtsson – Michael Joyaux
Zion Nybeck – Erik Bradford – Liam Hawel
► Andrafemma:
Kade Landry – Niclas Burström
Eero Savilahti – Nolan Walker – Evan Weinger
► Tredjefemma:
Ludvig Östman – Max Krogdahl
Filip Sveningsson – Felix Nilsson – Gustaf Westlund
► Fjärdefemma:
Ville Jonsson – Axel Landén
Joel Jonsson - Georg Weigelt – Hampus Karlsson
Utanför: Viktor Smeds
ERBJUDANDE med Hockeynews: 1 mån/halva priset på TV4 Play Sport Total (utan bindningstid)