J20-slutspelet närmar sig sitt avgörande. I den ena semifinalen ställdes Leksand mot Djurgården, där Djurgården nu har tagit sig vidare till final. I finalen väntar Frölunda, som slog ut Örebro i den andra semifinalen.
För Leksands del slutade laget trea i grundserien med 61 poäng på 36 matcher, och över de senaste 15 omgångarna var de formmässigt bäst i ligan. Bland spelarna stack August Lissel ut med sina imponerande 50 poäng.
Målvakter: Emil Andersson, Max-Herman Sandqvist, Viggo Tamm.
Tränarens kommentar: Det har varit riktigt bra. Viggo Tamm har tagit stora kliv och har bra målvakter vid sin sida. De har gjort en fantastisk resa och bildar ett målvaktsteam som stöttar varandra varje dag.
Backar: Hugo Allvin, Joel Dahlström Collander, Vilgot Driberg, Rocky Langvardt, Vilgot Lidén, Adam Lorentzi, William Lundqvist, Alexander Proos, Gustav Svedlund.
Tränarens kommentar: Vi visste redan innan att backsidan skulle kunna bli en utmaning, eftersom många inte spelat på J20-nivå tidigare. Men det är många som gjort fin utveckling, var och en på sitt sätt. Att ha tagit sig till en J20-semifinal är starkt.
Forwards: Adam Andersson, Zaki Crookes, Måns Dufva, Birk Hjelmås, Alwin Jarl, Neo Karling, Albin Kihlman, Pax Kleffner, Jan Kneubuhler, Tinus Luc Koblar, Jonas Lagerberg Hoen, August Lissel, Kim Ojala, Rasmus Orenäs, William Wiman.
Tränarens kommentar: Vi har viss extra spets i spelare som August Lissel, och vår förstakedja har drivit offensiven. De har spelat i första kedjan, och bakom dem har flera andra spelare klivit fram i olika perioder.
Ett bättre Djurgården
Leksand slog ut AIK i åttondelsfinalen med 3–0 i matcher och tog sig vidare genom att slå Mora med 3–2 i kvartsfinalen. Mot Djurgården blev det däremot tufft: först en 5–3-förlust, sedan 2–0, och till slut ett uttåg när Djurgården vann med 8–3 i Stockholm under onsdagen.
Så här säger Jörgen om den tredje matchen:
– Ett bättre Djurgården vann rättvist. Vi kom ut lite på hälarna och de kunde överrösta oss för många gånger i första perioden.
Han menar att det hade känts bättre om serien stått 1–1 när den vände till Stockholm, även om han tycker att laget spelade bra i vissa perioder.
– Semifinalen har varit en lärorik upplevelse. Det finns många bra spelare i laget och vi jobbar med att hålla ett högt temp. Jag tycker ändå att vi gör bra perioder hemma mot Djurgården. Vi har möjligheter men ger bort det. Det var ändå bra matcher för killarna och erfarenhetsbanken växer av sådant här. Den andra matchen var vår bästa. Men utdelningen uteblev – när man möter bra lag kan ett misstag resultera i mål åt andra hållet. Det var tufft, särskilt att vi åkte till Stockholm med 2-0-underläge, det hade känts bättre om vi lyckats vinna en av matcherna. Men Djurgården är duktiga.
Vilka har varit era styrkor och svagheter i slutspelet generellt, tycker du?
– Jag tycker att vi har haft upp- och nedgångar under säsongen, men vi har ofta kunnat ligga i toppen av serien. Olika laguppställningar på grund av skador och sjukdomar har gjort att vi fått testa gruppen på olika sätt, och många spelare har tagit kliv i sin utveckling. Vi har haft några matcher där det varit kniven mot strupen, som mot Mora i kvarten när vi låg under 2–0 och 3–2, och då har styrkan och tilltron i gruppen visat sig. Jag tycker vi haft ett bra grundspel både med och utan puck, och många har verkligen utvecklats under slutspelet.
Det är det viktiga
Leksand har under säsongen haft stor rotation med spelare som gått fram och tillbaka mellan A-laget och J20. Flera spelare har fått mycket speltid och förtroende, samtidigt som några från J18 fått chansen i J20. Det är positivt för utvecklingen, men det finns också nackdelar med att ha spelare i A-laget.
– Det är inte alltid så lätt att gå mellan lagen bara sådär. Det beror på hur mycket tid man får i A-laget också. Får man spela en del, som vissa har fått göra, är det en sak. Men får man inte så mycket istid och mest sitter på bänken tappar man också mycket av den träning man annars hade fått i vardagen med juniorerna. Det är lite olika det där, men jag tycker att det har löst sig bra. Vi har många duktiga spelare födda 2008 som har varit uppe och gjort det bra – i princip alla har gjort det och många har tagit stora kliv inför nästa säsong.
Är det någon spelare som har stuckit ut eller överraskat under säsongen?
– Det är ofta lite upp och ner under säsongen, med olika utvecklingsfaser. I november kanske man ser ett framsteg hos någon, sedan på någon annan i januari och så vidare. Det jag gillar att se är att grababrna kommer hit varje dag och gör jobbet och de har de verkligen gjort. Sedan är ingen exakt likadan, alla utvecklas i olika delar.
Hade ni någon målsättning inför säsongen?
– Nej, när man börjar en säsong händer det ofta mycket från den planering man gör vid den här tiden på året fram till att säsongen drar igång på allvar. Man vet aldrig riktigt hur det kommer att se ut – någon spelare kan sticka iväg, någon kan bli skadad och någon kan bli uppkallad till A-laget. Då kan plötsligt en hel femma vara borta. Det handlar mer om att hela tiden se spelarnas utveckling och få bekräftat att vi gör rätt saker. Det är viktigare än att nå långt i resultat, även om man såklart vill det också.