Pontus Andreasson övertygad för Björklöven under förra säsongen och förlängde också sitt kontrakt, men där det var tydligt att det endast skulle gälla om Umeålaget tog sig upp i SHL till den nu pågående säsongen.
Då Björklöven inte infriade de förhoppningarna blev det alltså istället spel i Luleå och SHL för Andreasson.
Och 23-åringens första hela säsong i landets högsta liga, han hade inför säsongen bara gjort en SHL-match tidigare, går inte att beskriva med andra ord än succé.
På 49 matcher har han noterats för 36 poäng, vilket han är tvåa i den interna poängligan på, 16 poäng bakom Linus Omark.
De två har också hittat fin kemi ute på isen.
– Det har känts bra nu på slutet och jag spelar ju med ”Tyrre” (Juhani Tyrväinen) och Omark och det har fungerat riktigt bra, så det vore dumt att klaga, konstaterar Andreasson.
På Luleås 2–2-mål i senaste matchen, en 3–4-förlust mot Timrå, var trion alla inblandade där Andreasson avslutade genom att stöta in en flippassning från Omark som skar genom Timråförsvaret.
Och när man spelar med Omark är det "bara" att hålla klubban i isen.
– Lite så är det. Jag försöker hitta lite öppna ytor för då kommer passningarna och då är det bara att se till att sätta dit dem, säger Andreasson med ett leende.
Vad är det som gör honom så bra?
– Han har enormt bra blick för spelet och ligger några steg före alla andra hela tiden. Det är en enormt skicklig spelare.
Matchen mot Timrå var den sista på bortaplan i grundserien för Luleå som nu avslutar med tre raka matcher på hemmaplan.
Först ut är Frölunda under torsdagskvällen och då vill tabelltvåan ta revansch efter nederlaget mot jumbon Timrå.
– Vi spelar inte riktigt på vår toppnivå så vi är besvikna. Det kändes som att det var en ganska trött match och vi kom inte upp i nivå utan det var när de tog ledningen som vi gasade lite, men det räckte inte, säger Andreasson och fortsätter:
– Vi har haft många matcher och en lång roadtrip med mycket buss, men det är inte något att skylla på utan vi får se till att göra en bättre match nu hemma. Vi har tre hemma nu så vi ska försöka få till en bra känsla inför slutspelet.
Med tre matcher kvar att spela är Luleå tre poäng bakom tabellettan Rögle, något som innebär att man fortfarande har chans på seriesegern.
Rögle har däremot en match färre spelad än vad Luleå har, som i sin tur har klart bättre målskillnad.
– Vi började säsongen väldigt svagt men har hämtat upp oss. Jag tycker att vi har haft en bra nivå, även om det varit lite upp och ned ibland, men vi har en jäkla hög högstanivå så nu ska vi bara se till att bli lite jämnare, säger Andreasson.

