Läs mer
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Presenteras av

Atro Leppänen tar ingen plats i NHL. Backen, som stod för en succésäsong i fjol, har fortfarande ett giltigt avtal med Örebro.
Atro Leppänen fick sitt stora genombrott i hemlandet Finland förra säsongen. Med imponerande 63 poäng på 60 matcher vann han poängligan och slog samtidigt nytt poängrekord för en back i Liiga.
Efter succén var planen att ta klivet till Sverige – och ett tvåårskontrakt med Örebro var redan klart. Men intresset från NHL lät inte vänta på sig, och istället blev det en flytt till Nordamerika för spel med Edmonton Oilers. Under försäsongen har han spelat med klubben, men tar inte en plats i NHL-truppen och skickas nu ner till farmarlaget Bakersfield Condors i AHL.
Leppänen har dock fortfarande ett giltigt avtal med Örebro. Skulle NHL-kontraktet brytas är det just Örebro han är bunden till om han återvänder till Europa.
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)