Men nu är det dags för JVM och då blir det ett annat matchställ de får dra på sig. I morgon premiärspelar de mot Lettland.
– Jag är bara peppad alltså, det är klart att det är en skillnad att spela med landslaget men det är här jag spelar till vardags och det är bara gå ut och köra egentligen och inte tänka så mycket på att det är ett annat ställ, bara gå ut och köra mitt spel och göra det bästa för laget hela tiden, säger Born och får medhåll av Stenberg:
– Det är så klart extra speciellt. Jag har alltid haft Scandinavium som min hemmaarena och alltid hållit på Frölunda och varit här och kollat matcher, det är riktigt coolt, säger Stenberg.
Edstrom är inne på samma linje:
– Det är häftigt, det är inte alla som får chansen att göra det. Ett JVM är coolt och att få spela det på hemmaplan gör det ännu häftigare.




