Julius Bergman, 23, är tillbaka i svensk hockey och Frölunda. Mästarna presenterade tidigare i veckan tre nyförvärv – backen Theodor Lennström, Niklas Rubin samt Julius Bergman, som efter fem säsonger i Nordamerika återvänder till Göteborgsklubben.
– Jag kände att det är rätt tidpunkt att komma hem. Frölunda har alltid stått högst på min lista. Det känns jättekul, säger Bergman, som hade kunnat gå till andra SHL-klubbar, men han valde alltså Frölunda igen.
– Jag gillar allt runtomkring. Bra fystränare, bra tränare, Roger är fantastiskt bra och i mina ögon är det den bästa klubben i Sverige, och det har de bevisat i år, säger han.
Har du haft kontrakt med Frölunda under alla dina år där borta?
– Det är mest min agent som pratat med dem och jag har vetat att det har funnits ett intresse, vilket såklart är jättekul, säger Bergman.
När bestämde du dig för att flytta hem?
– Jag funderade inte så mycket på det under säsongen. Man får vara där och då. Efter den här säsongen kändes det rätt att flytta hem, säger Bergman.

Julius Bergman under JVM 2015. FOTO: Bildbyrån.
23-åringen är ursprungligen från Karlskrona, men han spelade en dryg säsong i Frölunda innan han stack över till Nordamerika. Bergman draftades i andra rundan av San Jose Sharks 2014, och han åkte över redan säsongen därpå. Han inledde i OHL med London Knights och därefter blev det tre säsonger i San Jose Barracuda, Sharks farmarlag. Inför den här säsongen trejdades han till Ottawas organisation och när HockeyNews.se träffade Bergman i somras var han hoppfull kring att få chansen i NHL, men så blev det inte.
I stället blev det en märklig säsong där han frejdades två gånger på fyra dagar i slutet av februari. Först från Senators till Columbus Blue Jackets och efter inte ens en vecka i Cleveland (där Blue Jackets farmarlag håller till) trejdades han till New York Rangers.
– Det varit lärorikt. Jag har fått se nya ställen, säger Bergman, som väljer att se positivt får trejderna.
– När man går någonstans är det ändå någon som vill ha dig. Alla organisationer jag har varit i har varit bra. Jag har inget ont att säga om någon, säger han.
Hur reagerade när du blev trejdad så snabbt från Blue Jackets?
– Jag var inställd på att vara där, men samtidigt visste man att det vara nära till trade deadline och då vet man att ingen sitter säker, säger Bergman.

Bergman under sin förra sejour i Frölunda. FOTO: Bildbyrån.
Totalt under sina fem säsonger i Nordamerika har Bergman spelat 233 AHL-matcher, men det blev inte någon NHL-match.
– Det är små marginaler som gör det. Man ska vara rätt plats vid rätt tillfälle. Det är svårt att slå sig in från första början, men jag är jättenöjd med de här åren och jag har lär mig mycket. Jag är tacksam för åren jag fått där borta, säger han.
Är det någon gång du känt att du varit nära NHL-spel?
– Ja, under tiden i San Jose kändes väldigt bra och jag gjorde även bra ifrån mig. De tre åren jag fick där är jag väldigt tacksam för, säger han.
Den här säsongen gick det lite tyngre. Han noterades för 33 matcher i Belleville Senators och tio matcher i Hartford Wolf Pack, och stundtals har han varit utanför matchtruppen.
– Senaste säsongen gick sisådär. Jag hade hoppats på att det skulle gå lite bättre. Samtidigt är det lärorikt att ha gjort en sådan säsong och kunna reflektera kring under kommande säsonger, säger han.
Hur hanterar du att vara vid sidan av?
– Man får fortsätta vara positiv, jobba hårt och inte tänka så mycket på det, även fast det lätt blir att man gör det, säger Bergman.
Fick du någon motivering till petningen?
– Nej, utan det var bara att köra på, säger han.
23-åringen menar att den senaste senaste säsongen inte har påverkat hans självförtroende negativt, och även om han nu vänder hem till SHL har han kvar drömmen om att spela i NHL.
– Den hålls nog vid liv så länge man kan spela, säger han.




