Kommentarer
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

20-årige backen Oskar Wahlberg lånas ut från Frölunda till Östersund.
Lånet gäller tillsvidare, med möjlighet för Frölunda att kalla tillbaka spelaren vid behov.
Wahlberg, som är född i Malmö, skrev inför säsongen 2024/25 sitt första SHL-avtal med Frölunda. Han har tidigare representerat Malmö Redhawks i juniorleden och Mora, där han 2023/24 gjorde seniordebut i Hockeyallsvenskan.
Ifjol blev det åtta matcher i SHL samt ett mål, och spel med Borås i Hockeyettan.
– Han behöver spela matcher, säger Frölundas sportchef Fredrik Sjöström till sin klubbs hemsida.
Hos Östersund ansluter Wahlberg direkt till truppen och kommer att spela i tröjnummer 50. Han är spelklar redan till kvällens bortamatch mot Oskarshamn.
– Oskar är en tvåvägsback med bra storlek och skridskoåkning. Det finns stor potential i honom och vi är tacksamma för samarbetet med Frölunda för att kunna låna in honom tillsvidare, säger ÖIK:s sportchef Rasmus Aro.
Wahlberg själv ser fram emot att få mer speltid i sin nya miljö.
– Det känns väldigt kul att få komma till ÖIK! Jag har hunnit träffa både tränarna och spelarna, och det känns som ett riktigt bra gäng. Jag ser fram emot att spela, säger han.
PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)