HockeyNews
PLUS

Fröberg öppnar upp om sorgen: "Inte hämtat oss än"

Thomas Fröberg.
Foto: Emma Wallskog.

Publicerad: Idag 11:56

FacebookXWhatsApp

Regerande svenska mästarna Luleå har fått en tung start på säsongen.

I en längre intervju med NSD öppnar laget sportchef Thomas Fröberg upp om bland annat pressen som spelare känner av, möjliga drömvärvningar, tränarfrågan och även sorgen efter att hans dotter miste ett nyfött barn.

ANNONS

Luleå har fått en tuff start på säsongen. Laget har endast fått ihop nio poäng på de inledande nio omgångarna. I en förening som Luleå kan det innebära mycket press men Thomas Fröberg berättar för NSD att han uppskattar engagemanget.

– Jag gillar engagemanget och tycker press är något positivt. Jag brukar också ta mig tid att svara de som skickar mejl till mig. Fast jag tycker att en del fokuserar lite väl mycket på några få spelare och de kan ju vänta tills efter matcherna med att skriva.

Han berättar dock i intervjun att han förstår att spelarna kan må dåligt i en sådan situation.

– Det är några som har fått djävulskt hård kritik, och jag kan tänka mig att de mår rätt dåligt innerst inne. Det kan inte vara lätt att gå till jobbet och bli kritiserad varje dag.

ANNONS

Thomas Berglund kommer att lämna Luleå efter säsongen. Enligt NSD är assisterande Henrik Stridh aktuell att ersätta "Bulan" men Fröberg vill inte kommentera enskilda namn.

– Vi har pratat med någon. Det har vi, och nu väntar vi på att denne någon ska meddela om det är intressant eller inte.

Oskar Sundqvist nämns också i intervjun med NSD som en potentiell drömvärvning till kommande säsong.

– Vi har pratat med honom och han vet att vi är intresserade och kan räkna med ett om han vill hit. Sedan kan det lika gärna bli någon säsong till i NHL för honom. Han har ju gjort det bra där.

I intervjun öppnar även upp om sorgen han och hans familj fick gå igenom 2021. När hans dotter, Sanna, miste ett nyfött barn.

– Hon bara skrek: Pappa, hon dör. Sedan hörde jag ytterligare några skrik innan samtalet bröts. Du kan ju tänka dig hur det kändes att åka och hämta dem och se henne komma gåendes med en barnvagn utan bebis i, säger Fröberg till NSD och fortsätter:

– Det var en mörk tid. Vi har inte hämtat oss efter den än. Jag tror det är därför jag gråter konstant. Så det var jobbigt när hon i somras närmade sig slutet på sin senaste graviditet och började känna av samma symptom som när hon bar på Mindra. Då ville jag vara där. Även om jag egentligen inte kunde göra något. Men det gick bra fortsätter han och berättar för tidningen att barnbarnet Minou förlöstes med ett kejsarsnitt den 25 augusti.

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

Använd koden NORR50 – få årskortet för halva priset 349kr (ord pris 699kr). Fyll i NORR50 i sista steget. Skaffa PLUS

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

ANNONS