Rögle fick en tuff avslutning i Växjö. Ändå är det helhetsbilden efter landslagsuppehållet som bekymrar Mark Friedman mest.
Backen håller inte igen när han beskriver lagets prestationer.
– Det känns som vi är långsamma i alla delar av spelet just nu, säger han till HD.
ANNONS
Segern mot Färjestad följdes av en knapp förlust i Vida Arena. Resultaten sticker inte ut – spelet gör det, enligt Friedman.
Han tycker att laget tappat sin identitet, trots 5–1-vinsten i omstarten.
– Vi har inte hittat vårt spel efter breaket. Jag vet att vi vann med 5–1 mot Färjestad, men vi gillade inte hur vi såg ut då. Det fördes över till den här matchen och vi hade vår bästa period i tredje, säger han enligt HD.
På frågan om vad som skiljer Rögle från före uppehållet är svaret tydligt.
– Vi spelar inte hockeyn som bär vårt varumärke. Vi åker inte skridskor, utan är reaktiva i stället för proaktiva. Vi tar inte initiativ med eller utan pucken. Det känns som vi är långsamma i alla delar av spelet just nu. Det måste vi lägga av med och hitta tillbaka, säger han till tidningen.
ANNONS
Kommentarer
Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.