SHL presenteras av:
BAUHAUS bygger svensk ishockey
Efter fem raka matcher bröt Malmö sin förlustsvit när man vände underläge 2–1 till en 3–2 vinst mot Skellefteå under tisdagen. Och dessutom fick skåningarna se två av sina offensiva spelare bryta målnollan för säsongen – i form av Adam Brodecki och Johan Olofsson.
Den sistnämnde har haft ett tydligt problem med att göra mål tidigt på säsongerna under alla sina år i Malmö, och därför var det en lättad Olofsson som kom ut för att prata med media efter 3–2 segern.
– Så jävla skönt. Jag lyckades inte bryta den negativa trenden i år heller, men bättre sent än aldrig, säger han.
Vad tror du det beror på att det är så förbannat svårt att få in pucken i början av säsongerna?
– Jag har frågat mig själv det också och försökt jobba med det. Det är klart att jag har tänkt på det eftersom det varit så varje säsong. Det är inget man vill ska hända men det har gått lite troll i det precis som det gjort för laget. Jag har inte haft det där riktiga självförtroendet.
Har det blivit lite som ett spöke för dig?
– Ja, det har det tydligen blivit. Enda gången jag har gjort mål tidigt på säsongen är under min tid i Färjestad, då jag gjorde ett par mål i början. Då trodde man att man skulle göra en jäkla massa mål, men då kom torkan senare istället. Jag har försökt jobba på det och det är klart att jag är medveten om det.
– Jag vet inte, jag har kanske kommit in i en falsk sanning. Jag fick en roll i början där jag fick spela powerplay och skulle bidra, men sen lyckades jag inte med det och då sänker man sig själv lite.
Du säger att du har jobbat med det. Hur då?
– Jag har tagit hjälp av vår mentala tränare Andy Swärd och sagt till honom att det är något jag har haft problem med. Vi har försökt jobba med det, men jag har inte riktigt löst det ändå. Men nu kan jag lägga det bakom mig och det är bara att blicka framåt.
Hur löser man ett sånt problem med hjälp av en mental tränare?
– Man kan prata med honom om allt möjligt. Just det där med att jag vaggat in i en falsk sanning, där jag inte levererar i början av säsongerna har vi försökt bryta genom att försöka skapa den känslan jag haft när jag gjort mål tidigt på säsongerna. Att jag får börja med den känslan i säsongerna liksom. Jag tycker att jag hade en bra känsla under försäsongen, men sen började förlusterna trilla in och man började tvivla lite. Då blir det lätt troll i det.

Johan Olofssons lättnad efter målet mot Skellefteå var påtaglig under intervjun. Foto: Bildbyrån
Efter Johan Olofssons 2–2 kvittering var Skellefteå ruggigt nära att ta ledningen på nytt – men i stället kunde Pathrik Westerholm göra 3–2 i förlängningen. Johan Olofsson håller med om att laget var lite ängsliga i slutet på matchen.
– Vår inställning var att vi ville avgöra själva, men sen fick de några längre byten i våran zon och det blev lite snurrigt. Tidigare har det blivit mål på de där lägena men idag (läs i tisdags) löser ”Ogge (Oscar Alsenfelt) de där lägena och sen har vi lite tur också. Vi hade studsarna på vår sida och det är vi väldigt glada över.
LÄS MER: Spaningar från MIF-SAIK: ”Det var som att laget tappade 100 kilo från axlarna”
Vid en förlust mot Skellefteå hade Malmö blivit historiskt dåliga. Aldrig har laget haft fler än fem raka förluster i SHL.
– Det var en jävla tur att det inte blev det. Det kändes lite som att det var 100 kilo som släppte från axlarna när vi gjorde 3–2. Vi höll andan och var nog lite rädda för att förlora innan det målet, och även om man inte vill erkänna det så är man det. Det är oerhört skönt att bryta den här trenden.
– Men vi får inte vara för glada för att vi lyckades ta två poäng här utan måste hålla det på en neutral nivå. Nu ska vi försöka vinna mot Färjestad också. Då går vi in i uppehållet med en skön känsla, säger han.
Vad tror du det beror på att det sett ut som det gjort?
– Det är så svårt att säga. Men vi förlorade de två första matcherna, sen tycker jag att vi tog tag i spelet i de kommande matcherna och spelade ganska bra. Det började egentligen mot HV borta när vi slarvar bort den matchen. Efter det tycker jag att vi har rasat lite, det är som att många individer tappade självförtroendet efter den matchen.
– Och när det sen blir torsk, på torsk, på torsk är det lätt att säga att man bara ska släppa allt och gasa, men det är inte så jäkla lätt. Jag har svårt att sätta ord på vad det är som gått fel, men vi har nog varit lite för svaga i huvudet. När man inte litar på sig själv blir man lite tveksam i vissa situationer och då blir det inte bra.
***
Gillade du artikeln? Värd en hamburgare – för en månads läsning? Swisha till 123 529 7163.

