I samarbete med

Emil Ekholm byter Vimmerby mot Västerås till nästa säsong.
Västerås IK förstärker offensiven inför kommande säsong. Forwarden Emil Ekholm är klar för klubben och har skrivit på ett tvåårskontrakt.
25-åringen kommer närmast från seriekonkurrenten Vimmerby, där han under den gångna säsongen gjorde avtryck – inte minst mot just Västerås, fyra av hans elva mål kom mot dem. Rögle-produkten har bland annat även spelat för Troja och i Norge samt en kort period i Kalmar.
Assisterande sportchefen Stefan Holmgren ser stor potential i nyförvärvet.
– Emil är en stor och kraftfull forward med ett bra avslut som har tagit stora kliv under de senaste säsongerna i HockeyAllsvenskan. Det ska bli väldigt spännande att se hans fortsatta utveckling hos oss i höst, berättar Stefan Holmgren.
Ekholm själv lyfter klubbens historia och den pågående nysatsningen som avgörande faktorer bakom valet.
– Jag tycker Västerås IK är en anrik klubb med en stark hockeykultur som jag lockas av. Den här omstarten som klubben gör är något som tilltalar mig. Det känns som en bra möjlighet för mig att ta nästa kliv i min utveckling, säger Emil Ekholm.
Västerås bygger vidare i sin omstart och presenterade tidigare i veckan Jonas Westerling som ny U20-tränare.
Nyligen gjorde man även klart med forwarden Liam Engström från Karlskrona och Felix Johansson från Mora.
Kommentarer
Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)
Skriven av
Andreas har arbetat som sportjournalist sedan 2006, främst som hockeyreporter på Länstidningen i Södertälje men har även varit på Gefle Dagblad/Arbetarbladet, TT och Hockeypuls.se, för vilka han bevakade hockey-VM i Danmark 2018.
Han har även bevakat NHL och JVM i Buffalo samt kommenterat SHL, Hockeyallsvenskan och SDHL för TV4.
Drivet ligger i att berätta nyheter eller skriva nördiga reportage, personliga berättelser eller om stora hockeyfrågor som rör ekonomi, elitlicens, seriesystem och tv-avtal.
Största hockeyminne: ”Arto Blomstens 5–2 i tom kasse i VM-finalen 1992. Jag var 6 år och blev helt fast i hockeyn. Sen finns det många stora ögonblick – OS 2006 var otroligt häftigt, men också att få uppleva VM-guldet 2018 på så nära håll, samt favoritlaget St Louis Blues Stanley cup 2019"
