Superdeal – årskortet för 199 kr(ord pris: 699 kr). Använd koden JULKLAPP i sista steget.
HockeyNews
PLUS
ANNONS

Bevakningen presenteras av

Coolbet
Spela ansvarsfullt. 18+. Villkor gäller.

Fortsatta problem för forwardsstjärnan

Kalle Kossila

Publicerad: Idag 09:04

FacebookXWhatsApp

Kalle Kossilas skadebekymmer fortsätter och den finske centern missade tisdagens träning med Örebro Hockey. Därmed är spel till veckans matcher fortsatt osäkert, trots att han tränade fullt under måndagen.
– Matchen är på torsdag. Självklart vill jag spela men vi måste vara smarta, sa Kossila tidigare till NA.

ANNONS

Under tisdagens ispass fanns han dock inte med.
– Han är inte riktigt hundra efter sin skada och tycker inte att han kan gå in fullt i närkamper och dueller och så där. Vi har sagt att vi håller honom borta tills vidare. Så han är osäker för spel till veckan, säger tränaren Niklas Eriksson enligt NA.

Planen var att Kossila skulle vara tillbaka efter uppehållet, men frånvaron ser nu ut att förlängas.
– Det känns ju inte bra på så vis. Vi vill ju ha alla spelare tillgängliga, men samtidigt är det viktigt att man kan gå fullt ut.

Trots läget väljer Örebro att inte kalla tillbaka Svante Sjödin, skriver tidningen.

ANNONS

Kommentarer

Skaffa PLUS för att kommentera
Med en aktiv PLUS-prenumeration kan du kommentera, svara på andra och gilla kommentarer.
Skaffa PLUS

PLUS - 1 månad gratis! (säg upp när du vill)

Halva priset på TV4 Play Sport Hockey – få kod med Hockeynews här! (Annons)

Hämta Hockeynews app för iOS och Android - gratis: nyheter, spännande silly, unik inside, exklusiva intervjuer och matchrapporter från alla ligor

ANNONS