Axel Jonsson-Fjällby spelade fram till David Gustafsson som i sin tur spelade fram till Kevin Stenlund, som i sin tur viftade in sin egen retur för sitt första mål i NHL sedan 18 mars 2021. Den svenskkombinationen gav Winnipeg ledningen med 1–0 bara dryga minuten in i matchen mot Ottawa.
Och det kom att bli en bra kväll för Jets.
Innan första perioden var över ledde man med 3–1 och efter att Kyle Connor slagit till två gånger om i den andra perioden för att utöka sin poängsvit till tio raka matcher, där Jonsson-Fjällby noterades för en assist på det andra målet, var det inget snack om saken.
Jets vann komfortabelt med 5–1 efter en mållös tredjeperiod.
– Passningen var perfekt. Det var bra forecheck, ibland kanske det är bra att torska en tekning. Gustafsson och Jonsson-Fjällby gjorde ett riktigt bra jobb, säger Stenlund.
Winnipeg Jets–Ottawa Senators 5–1 (3–1, 2–0, 0–0)
Mål, WPG: Kyle Connor 2, Kevin Stenlund, Josh Morrissey
Mål, OTT: Drake Batherson
Skott: 24–36 (10–16, 9–7, 5–13)







